Chcesz spróbować swoich sił w roli fotografa? Gdzie możesz zacząć?

camera-3244872_640Praca fotografa to sporo wyzwań, a jednocześnie możliwość realizowania zawodowego w zawodzie, który jest bardzo przyjemny i może być jednocześnie pasją i hobby. Warto jednak mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach fotografów jest bardzo wielu i szansę na przetrwanie w biznesie mają tylko najlepsi, ze sporym portfolio i z wieloma różnymi specjalizacjami.

Aby zostać dobrym fotografem na samym początku trzeba zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt fotograficzny. Choć obecnie można robić zdjęcia nawet telefonami, z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą być postrzegani jako profesjonaliści. poza sprzętem przyda się również sporo talentu, a także uczestnictwo w kursach i szkoleniach, które mogą podnieść umiejętności i zwiększyć kwalifikacje zawodowe. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie możliwości zdobywania doświadczenia w praktyce. Dobrym rozwiązaniem może być obsługa fotograficzna konferencji, które odbywają się praktycznie w każdym mieście. Organizatorzy często potrzebują mieć dokumentację zdjęciową, dlatego też poszukują osób, które są w stanie wykonać im profesjonalne zdjęcia.

O czym pamiętać w czasie robienia zdjęć?

Konferencje odbywają się w większości w dużych, zamkniętych pomieszczeniach, w których czasem trudno o dobre ujęcia. Może się okazać, że we wnętrzu będzie kiepskie światło lub wiele innych elementów, które będą przeszkadzały w zrobieniu dobrych zdjęć. Fotograf, który obsługuje konferencję powinien zjawić się na tyle wcześnie, by dobrze poznać miejsce, ocenić, jakie mogą pojawić się w nim problemy, a także ustalić, z których miejsc na sali będą wychodziły najlepsze zdjęcia. Oczywiście, wiele zależy od ustawienia stołów czy usadzenia uczestników, jednak wiele kwestii można też zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Robienie zdjęć z biegu i na ostatnią chwilę udaje się jedynie dobrym i doświadczonym fotografom. Osoby początkujące zawsze muszą liczyć się z dłuższymi przygotowaniami.

Współpraca z innymi osobami obsługującymi wydarzenie

Dobry fotograf powinien umiejętnie współpracować z osobami zajmującymi się organizacją wydarzenia. Może poprosić o pewne zmiany w ustawieniu mebli lub też o modyfikowanie natężenia oświetlenia. Ważny jest też pozostały sprzęt multimedialny. Głośniki na konferencję, rzutniki czy inne duże sprzęty mogą bowiem zasłaniać dobre kadry i powodować problemy ze zrobieniem dobrej jakości zdjęcia. Aby zdobyć doświadczenie w obsłudze konferencji i innych eventów, fotograf powinien być na co najmniej kilkunastu różnych imprezach. W ten sposób nie tylko nauczy robić się zdjęcia w różnych sceneriach i na różnym tle, ale również będzie mógł z biegiem czasu znacznie powiększyć swoje portfolio. A im większe portfolio, tym większe możliwości jeśli chodzi o zdobywanie nowych klientów.