Czy koszty terapii pracownika można wciągnąć w koszty firmowe?

1

Wiele osób potrzebuje profesjonalnej terapii w związku z wykonywaną pracą. Sytuacja w miejscu pracy często jest źródłem stresu, który przekłada się na obniżenie jakości życia w wielu innych dziedzinach. Wtedy warto pomyśleć o terapii, gdyż samodzielnie trudno jest poradzić sobie z nawarstwiającymi się problemami.

W miejscu pracy najczęściej narażeni jesteśmy na rozwój takich zaburzeń, jak pracoholizm, wszystkie możliwe objawy długotrwałego i silnego stresu, w niektórych zakładach pracy zdarza się też mobbing. Ten ostatni przypadek wydaje się najtrudniejszy, a pierwszym krokiem do zmian powinna być zmiana pracy. Nie da się bowiem leczyć problemów nie unikając ich źródła. Jeśli największym życiowym problemem jest sytuacja w miejscu pracy, warto zrobić wszystko i w miarę możliwości zmienić miejsce zatrudnienia – jeśli nie od razu, to przy najbliższej nadarzającej się okazji.

Prywatne kliniki bardziej dostępne niż państwowe

Wielu pracowników w czasie wolnym sięga po ofertę różnych przychodni, klinik czy ośrodków zdrowia psychicznego. Jeśli decydują się na leczenie państwowe, zwykle muszą dosyć długo czekać na termin zarówno pierwszej, jak i kolejnej wizyty. Polski system leczenia i wsparcia psychologicznego jest bowiem dosyć ubogi i nie nadążą za nieustannie rosnącymi potrzebami. Dlatego też coraz częściej powstają prywatne ośrodki i kliniki psychoterapeutyczne, w których pomoc można otrzymać praktycznie od ręki. Koszt terapii uzależnień oraz innych problemów psychologicznych bywa dosyć wysoki, jednak warto go ponieść, gdyż jest to inwestycja w późniejsze życie. Zamiast czekać na wizytę w państwowym ośrodku, na którą czasem trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, o wiele lepiej jest zapłacić od razu w klinice prywatnej, ale mieć pewność, że wsparcie otrzyma się praktycznie natychmiast.

Koszty leczenia ponosi pracownik

Koszty terapii pracowników, którzy leczą się z problemów powstałych w miejscu pracy, nie należą do kosztów pracodawcy. Każdy pracownik leczy się w swoim czasie wolnym i na własną rękę, pracodawca nie musi z tego tytułu ponosić żadnych kosztów. Oczywiście, sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy pracowników związku z leczeniem bierze zwolnienie lekarskie. Wtedy przez pierwszy miesiąc to pracodawca ponosi koszty pracownika, a dopiero później przejmuje je ZUS. W wielu firmach pracownicy mają też dostęp do prywatnej opieki medycznej specjalistów z różnych branż. Warto sprawdzić, czy w ofercie specjalistów nie ma psychiatry czy psychologa. Dzięki temu będzie można podjąć leczenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, gdyż będzie je pokrywać opłacane przez pracodawcę ubezpieczenie. Bez względu na rodzaj problemu, zawsze warto jednak jak najszybciej zdecydować się na kontakt ze specjalistą. Odwlekanie leczenia w czasie nie jest dobrym pomysłem, gdyż problem sam nie zniknie, nie da się też poradzić z nim na własną rękę. Pomoc psychologa czy psychiatry nie jest w dzisiejszych czasach żadnym powodem do wstydu, daje natomiast realne szanse na szybkie poprawienie komfortu życia.