Dlaczego warto wyjechać do pracy w Holandii?

Holandia szybko stała się popularnym kierunkiem podróży zarówno dla międzynarodowych przedsiębiorstw, jak i pracowników kontraktowych, częściowo dzięki znacznemu wzrostowi rynku energii odnawialnej w tym regionie.

Przy populacji wynoszącej kilkanaście milionów, silnej gospodarce i jednym z najwyższych wskaźników jakości życia na świecie, nic dziwnego, że wielu naszych rodaków wyraża zainteresowanie tą piękną częścią planety, zwłaszcza gdy lepiej poznają i zrozumieją różnego rodzaju zalety pracy w Holandii. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zrobieniem kroku naprzód i wypróbowaniem nowych możliwości w tym kraju, mamy dla Ciebie kilka najważniejszych cech pracy w Holandii, które mogą ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Holandia słynie ze swobodnego podejścia do pracy. Oprócz płaskiego krajobrazu i pięknych krajobrazów, które sprawiają, że jazda na rowerze do pracy jest o wiele lepsza, Holendrzy cieszą się wysoką jakością życia, a ponad połowa populacji pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Możesz pracować maksymalnie 60 godzin tygodniowo, chociaż znacznie częściej zamiast tego pracuje się od 36 do 40. Urlop wakacyjny jest hojny, a w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym widać, że Holendrzy naprawdę skupiają się na tymże. Oznacza to, że po pracy masz więcej czasu na to, co kochasz, na przykład zwiedzanie historycznych wiatraków w Kinderdijk, ćwiczenia w Parku Narodowym Hoge Veluwe czy oglądanie najlepszych dzieł sztuki na świecie w Rijksmuseum.

Standard życia

Masz dość polskiego smogu? Cóż, Holandia jest również jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie, z wysoką średnią długością życia, dobrą jakością wody i edukacją. Wiadome jeste, że Holendrzy cieszą się znacznie wyższym poziomem satysfakcji z życia niż średnia światowa, oferując: ponadprzeciętne

  • możliwości kariery i zarobków,

  • dobre warunki mieszkaniowe,

  • edukację, służbę zdrowia i standardy środowiskowe.

Duże miasta, takie jak Amsterdam mają dobrą jakość powietrza i łatwy dostęp do wsi, a Holendrzy wydają zaledwie 19% swojego skorygowanego dochodu do dyspozycji brutto na koszty gospodarstwa domowego.

Prowadzenie biznesu jest łatwe

Holandia ma reputację kraju tolerancyjnego, gościnnego i otwartego na nowe możliwości, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie prowadzenia działalności. Kultura holenderska kładzie duży nacisk na bycie uprzejmym, a w miejscu pracy oczekuje się, że wysocy rangą pracownicy firmy będą traktować wszystkich w organizacji z szacunkiem, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Być może zaskakujące jest to, że holenderska kultura pracy jest znana jako niezwykle bezpośrednia: zachęca się do dzielenia się opiniami, nawet jeśli ktoś mówi coś negatywnego. Przy tak otwartym i bezpośrednim sposobie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest zaskakujące, że Holandia znana jest z częstych i udanych spotkań biznesowych, podczas których zachęca się do otwartej komunikacji i pracy zespołowej. Dla pracowników, którzy lubią dzielić się opiniami i uczyć się od innych, tego typu środowisko może stanowić znaczącą zaletę w karierze.