Inwestycje alternatywne – różne sposoby na pomnażanie kapitału

Standardowe inwestycje przede wszystkim opierają się na produktach walutowych, akcjach, obligacjach i funduszach inwestycyjnych. Nie są to jednak jedyne obszary pozwalające na zwiększanie posiadanych środków. Inne możliwości dają tak zwane inwestycje alternatywne, na które w dobie wysokiej inflacji decyduje się coraz więcej osób.

Na czym polega inwestowanie alternatywne? Dla kogo jest to odpowiednie rozwiązanie? W jakie produkty warto inwestować? O tym napiszemy poniżej.

Inwestycje alternatywne – co to takiego?

Klasyczne typy inwestycji opierają się na papierach wartościowych i są ściśle powiązane z notowaniami giełdowymi. Czym zatem są inwestycje alternatywne? Tak naprawdę nie ma jednej precyzyjnej definicji. Można do nich zaliczyć szeroką gamę form inwestowania, pozostających niezależnymi do zachowań giełdy i papierów wartościowych.

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z możliwości, jakie dają inwestycje tego typu inwestycje, szukając skutecznych rozwiązań do zabezpieczenia swoich środków przed inflacją, dywersyfikacji inwestycyjną lub efektywne pomnożenia posiadanego kapitału.

Najpopularniejsze rodzaje inwestycji alternatywnych

Dla kogo inwestycje alternatywne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem? Obejmują bardzo szeroki wachlarz produktów, pozwalających na osiąganie solidnych zysków dzięki rosnącej cenie produktów inwestycyjnych.

W co można inwestować? Opcji jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych i wykorzystywanych od lat zaliczają się:

  • nieruchomości,
  • kruszce,
  • kamienie szlachetne,
  • biżuteria,
  • dzieła sztuki.

Tak naprawdę jednak da się inwestować też w inne produkty i usługi. Dla niektórych ciekawym rozwiązaniem jest lokowanie kapitału w kolekcjonerskich alkoholach (np. whisky lub winie). Inni inwestują w rozmaite produkty, pojawiające się na giełdach towarowych, by zarabiać na różnicach w kursach. Opcją cieszącą się wielką popularnością w ostatnim czasie są NFT i kryptowaluty, którymi da się handlować samodzielnie lub można skorzystać z dodatkowego wsparcia specjalistów lub nawet narzędzi do automatyzacji, jak bot do kryptowalut EazyBot.pl.

Dla kogo inwestycje alternatywne są korzystne? Tak naprawdę potrafi być to forma generowania zysków dla wielu grup inwestorów o mniejszym lub większym doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej. Z takich rozwiązań korzystają zarówno rasowi inwestorzy i biznesmeni, jak i prywatni kolekcjonerzy czy nawet fundusze inwestycyjne. Wszystko zależy od wybranych aktywów.

Zalety i wady inwestycji alternatywnych

Dla wielu osób inwestowanie na alternatywnych rynkach to szansa na dywersyfikację, umożliwiającą obniżenie ryzyka strat oraz zwiększenie szansy na zyski przy równoczesnym utrzymaniu dodatniego współczynnika rentowności. Rozwiązania alternatywne dla klasycznych giełd to idealna opcja w czasie bessy, gdy klasyczne rozwiązania notują spadki. Wówczas ulokowanie kapitału w różnych obszarach inwestycji alternatywnych pozwala uratować majątek, a nawet znacząco zwiększyć jego wartość. Zdarza się również, że na rynkach alternatywnych pojawiają się produkty jednostkowe pozwalające na uzyskanie naprawdę wysokiej stopy zwrotu (tak zwane złote strzały). Może to być zakup zabytkowego samochodu w atrakcyjnej cenie, nabycie obrazu na pchlim targu lub w antykwariacie poniżej wartości rynkowej, by następnie sprzedać je na aukcjach przedmiotów kolekcjonerskich.

W przypadku inwestycji alternatywnych trzeba jednak pamiętać o szeregu zagrożeń. Realne przedmioty kolekcjonersko-inwestycyjne niekiedy wymagają specjalnych warunków przechowywania, co generuje koszty. Co więcej ze względu na mody i zmienne zachowania rynku pojawiają się pewne wahania popytu, co wpływa na obniżenie płynności w porównaniu do klasycznych produktów. Ze względu na bardzo specjalistyczny zakres towarów inwestycyjnych niejednokrotnie lokowanie środków w obszarach alternatywnych wiąże się z koniecznością zdobywania dodatkowej wiedzy lub korzystania z usług doświadczonego eksperta.

Dywersyfikacja i skuteczne inwestowanie środków

Każda inwestycja zawsze wiąże się z ryzykiem. O ile inwestycje alternatywne potrafią przynieść naprawdę solidne zyski inwestorom, mogą też oznaczać zagrożenie stratą, podobnie jak na rynkach klasycznych. Stanowią jednak dodatkową opcję, którą warto włączyć do swojego portfela, by zapewnić sobie różnorodność produktów, która pozwala zachować bezpieczeństwo środków bez względu na sytuację.