Jak nie wziąć złej pożyczki?

Chwilówki online od kilku lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Na co zwrócić uwagę, aby wzięcie szybkiej pożyczki nie okazało się przypadkiem “strzałem w stopę”?

Przede wszystkim koszt

Jest na naturalnie najważniejsze kryterium którym powinien kierować się pożyczkobiorca. Różnice nawet na niewielkiej pożyczce – 500 zł na 30 dni, mogą sięgać nawet 50 złotych – jest to zatem spora różnica. Koszty na szczęście można łatwo porównać w różnych serwisach agregujących oferty wielu firm – to zdecydowanie przyspiesza proces szukania w miarę taniej pożyczki online.

Co z nieterminową spłatą?

Do niedawna większość firm oferowało przedłużenie terminu spłaty za dodatkową opłatą. Nowelizacja przepisów odnośnie pożyczania, która weszła w życie w marcu zmieniła jednak trochę sytuację. Większość firm przy uwzględnieniu prowizji za przedłużenie przekroczyłaby dopuszczalny poziom kosztów, wobec czego oferty uległy modyfikacji. Cześć pożyczkodawców po prostu przestała oferować przedłużenie terminu spłaty, natomiast inni proponują “refinansowanie“, czyli przekazanie należności formalnie innej firmie pożyczkowej – dostaje się nowy termin spłaty, a kwotę wraz z dodatkową prowizją spłaca się drugiej firmie, współpracującej z pierwotnym pożyczkodawcą.

Do niedawna niektóre firmy próbowały sporo zarobić na opłatach dodatkowych (np. za monity), jednak nowe przepisy ukróciły ten proceder – wprowadzono maksymalne limity kosztów różnych działań.

Korzystne oferty?

Niestety atrakcyjnych pożyczek internetowych nie ma obecnie za wiele. Do nielicznych wyjątków można zaliczyć np. Vivusa – za pożyczenie 500 zł na 30 dni zapłacimy 78.50 zł; dodatkowo nowi klienci mogą pożyczyć aż 1600 zł za darmo – wystarczy terminowo je oddać.

W przypadku pozabankowych pożyczek ratalnych warto zainteresować się ofertą Wongi – przykładowo pożyczenie 1500 zł na rok oznacza ratę 185,53 zł, co jest dobrym wynikiem jak na “pozabankowca” (razem do spłaty będzie w tym przypadku 2226,45 złotych).

Podsumowując, analiza kosztów i warunków umowy powinna skutecznie zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom związanym z pożyczaniem. Warto również zadbać również o drugą stronę medalu – pożyczać tylko wtedy kiedy jest to naprawdę uzasadnione i spłacać pożyczkę zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Poradnik opracowany przez porównywarkę pożyczek online