Jak rozkręcić firmę kurierską? Czy to zyskowne?

3-65 (1)

Rozkręcanie jakiejkolwiek firmy wymaga wiele pracy, zaangażowania, poświęcenia i… oczywiście finansów. Jednak branże różnią się pomiędzy sobą. Branża mogąca prosperować na miejscu (np. sklep) nie wymaga takich nakładów, jak branża transportowa. W tym drugim przypadku trzeba stworzyć sieć spedycyjną.

Przypuśćmy, że chcemy otworzyć firmę kurierską. Nie wystarczy jeden samochód chyba, że będziemy dostarczać przesyłki jedynie w obrębie danego miasta. Gdyby jednak trafił się klient chcący wysłać np. paczkę z Krakowa do Olsztyna, wtedy taką przesyłkę musi odebrać kurier olsztyn, w tym bowiem mieście znajduje się adresat. Przecież nie pojedziemy z jedną paczką swoim samochodem przez całą Polskę. To by było zupełnie nielogiczne. Dlatego otwierając firmę kurierską, warto podpisać umowy z innymi spedytorami i z nimi współpracować. Firma kurierska może przynieść zyski tylko wtedy, gdy park maszynowy będzie rozbudowany, sprawy logistyczne także oraz będzie istnieć w danej firmie odpowiednia liczba ludzi, mogących podróżować pomiędzy tzw. „punktem A – a punktem B”.

Współczesne firmy transportowe

laweta 24h SłubiceCzym zajmują się współczesne firmy transportowe? Jeśli chodzi o ich zakres działania, mogą to być przewozy krajowe i międzynarodowe. W Europie mamy mnóstwo tzw. „miejsca” do pracy dla firm kurierskich i ogólnie transportowych. Brak granic oznacza, że nie ograniczają one już nikogo. Teren do przewozu jest ogromny i właściwie, jeśli chodzi o samą Polskę, to rynek jest wart około 6,5 mld złotych. To duża pula do podziału nie tylko tych największych, ale także i rodzimych przewoźników. W praktyce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby firmę kurierską otworzyć. Jednak – firma kurierska – to nie warzywniak z zapleczem placowym dwie ulice dalej. Ta branża wymaga o wiele więcej finansów, niż inna, ze względu właśnie na swoje zapotrzebowanie logistyczne. Chcąc przewozić paczki, potrzebujemy nie tylko zwykłego busa, ale także wielkiej ciężarówki. Duże firmy przewozowe mają nawet własne samoloty. Nikt jednak nie wymaga od początkującego przedsiębiorcy zakupu samolotu. Często wystarczy jedynie podpisać umowę z większym spedytorem po to, aby wdrożyć się „w temat” oraz zarobić na przyszłe inwestycje.

Może zainteresuje Cię również kurier Olsztyn

A co z zyskami w tym biznesie?

Każdy biznes jest otwierany po to, aby przynosił zyski. Jak to mówią: „koń może chcieć wejść pod górę, tylko czy wystarczy mu sił?”, Same chęci nie wystarczą i przy inwestycji przykładowej „stówki”, biznesu kurierskiego nie otworzymy. Najlepiej jest zastanowić się nad własnym budżetem i po prostu przeliczyć: „co, gdzie i za ile”. Lepiej liczyć siły na zamiary, niż potem stracić wszystko. Zyski – jak w każdym biznesie – mogą być różne. Przede wszystkim zależą one od ilości pracy włożonej w rozkręcenie interesu i brakiem oszczędności w inwestycjach. Nie znaczy to, że można być rozrzutnym, ale i nie można skąpić np. na lepsze auto – bo „później się wymieni”. Wymieni się, albo i nie. Jeśli samochód będzie się psuł z takim biznesie, to raczej nie ma co liczyć na zlecenia.