Kto wpływa na nasze decyzje zakupowe i do jakich sztuczek się ucieka?

pexels-photo-868110

Jeśli ktoś myśli, że samodzielnie podejmuje decyzje na temat zakupów, jest w dużym błędzie. O tym, co i ile kupimy, decyduje wiele czynników, bardzo często niezależnych od nas. Warto znać różne triki producentów i reklamodawców, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć racjonalną decyzję i uniknąć nieprzemyślanych zakupów i wydawania pieniędzy.

Na nasze decyzje zakupowe wpływają przede wszystkim producenci konkretnych produktów i usług, którzy wydają potężne pieniądze na różne formy reklamy. Jej zadaniem jest nie tylko nakłanianie do zakupów, ale również budują pozytywny wizerunek marki. Reklama otacza nas na każdym kroku i nawet często nieświadomie poznajemy konkretne produkty i marki, kojarzymy je i w sklepach chętnie sięgamy po te rzeczy, których nazwy znamy i kojarzą się nam one z dobrą i wysoką jakością. Skuteczna reklama to już nie tylko jej tradycyjne formy, ale również możliwości, jakie daje internet. Często wyświetlają nam się reklamy związane z naszymi zainteresowaniami, dzięki czemu jesteśmy zalewani falą produktów, którymi jesteśmy zainteresowani. A co za tym idzie – chętniej i częściej kupujemy.

Sklepy wiedzą, jak przyciągnąć i zatrzymać klientów

Decyzje zakupowe, jakie podejmujemy, często są też generowane przez właścicieli sklepów i centrów handlowych. Oni również stosują różne triki, aby zachęcić nas do większych zakupów, nawet takich, które są nam nie do końca potrzebne. Właściciele sklepów działają na wiele sposobów. Przede wszystkim ustawiają towar tak, aby podstawowe produkty leżały jak najdalej i aby trzeba było do nich przejść przez cały sklep, pełen innych dóbr. Co więcej, w centrach handlowych często puszczana jest delikatna, spokojna muzyka, która pozytywnie wpływa na nasz mózg i zachęca do przebywania w sklepie na jak najdłużej. Często również elementem przyciągającym jest zapach – w sklepach rozpylane są specjalne substancje zapachowe, które również mają nas pobudzać do większych zakupów. Nawet, jeśli klient wchodzi do sklepu z określoną listą zakupów, bardzo często kupuje dużo więcej właśnie dlatego, że jest na wiele sposobów, często nieświadomie atakowany przez sklep i jego nowinki technologiczne.

Warto włączyć rozsądek, a wyłączyć emocje

Robienie zakupów i podejmowanie decyzji w sposób racjonalny to niezwykle trudne zadanie. Bardzo często kierujemy się bowiem emocjami, a nie rozsądkiem. W sklepie często nie mamy możliwości dłuższego przemyślenia zakupów, podejmujemy więc decyzję pod wpływem chwili. Dopiero w domu często dochodzimy do wniosku, że zakupy nie były nam do końca potrzebne i w sposób nieracjonalny wydaliśmy pieniądze. Nie sprzyjają nam tez nowe technologie, które umożliwiają coraz łatwiejsze robienie zakupów, nawet bez wychodzenia z domu. W dzisiejszych czasach bez problemu można kupić wszystko przez internet, co również skłania do nadmiernego kupowania. Aby poznać nowe technologie i nieco uodpornić się na ich działanie w kontekście psychologii zakupów, warto zajrzeć na aibusiness.pl. To prawdziwa kopalnia wiedzy, dzięki której zdobędziemy nowe wiadomości, a przy tym poznamy ciekawe technologie, które wpływają na wiele dziedzin naszego życia.