Laptop do gier – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Komputer stacjonarny pozostaje niezmiennie uznany za najlepszy wybór wśród wielu graczy, ale czasem potrzebujesz czegoś bardziej przenośnego. Laptop do gier to urządzenie sprawdzające się w podróży. Ale kupując laptopa do gier, nie możesz patrzeć tylko na specyfikacje. Musisz patrzeć na cały komputer, w tym na wbudowaną klawiaturę i wyświetlacz. W tym miejscu wyjaśniamy wszystkie decyzje, które musisz podjąć przy zakupie laptopa do gier, abyś mógł wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb i budżetu.

Szybkie porady

-Zdobądź dobry procesor graficzny: większość gier jest zależna od procesora graficznego i nie możesz ich uaktualnić w laptopach. -Dobry GPU zapewni, że Twój laptop będzie grał w gry na wysokich ustawieniach przez kilka lat.
-Rozważ późniejszą aktualizację: wiele, choć nie wszystkie, laptopy do gier umożliwiają aktualizację pamięci RAM i pamięci.
-Wybierz rozdzielczość lub prędkość: najszybsze wyświetlacze 144 Hz mają teraz rozdzielczość 1920 x 1080, więc ekran 4K będzie wolniejszy.

-Kup dobrą klawiaturę: nie chcesz grać w gry na czymś błotnistym lub sztywnym.
-Żywotność baterii prawdopodobnie będzie zła: bardzo niewiele notebooków do gier ma ładowanie 8 godzin lub dłużej, a do uzyskania najlepszej wydajności potrzebujesz zasilacza.

Jakiego GPU potrzebujesz?

Podczas gdy niektóre gry korzystają z procesora, większość gier jest nadal związana z GPU, więc jest to jedna z największych decyzji, które podejmujesz przy zakupie notebooka do gier. W chwili obecnej większość notebooków do gier jest wyposażona w procesory graficzne Nvidia GeForce GTX lub RTX, więc najlepiej ich używać.

Karty Nvidii z serii RTX 20 z serii Super są już od dłuższego czasu na komputerach stacjonarnych, ale nie widać ich jeszcze w laptopach. To może się zmienić, ponieważ plotki wskazują że jednak coś się w tym zakresie wkrótce pojawi.

Modele RTX mają najwyższą jakość. W międzyczasie, jeśli szukasz oferty na laptopa do gier najnowszej generacji, zwracaj uwagę na każdy z parametrów technicznych. Biblioteka mobilnych procesorów graficznych AMD również powoli robi się coraz bardziej imponująca.

Gry dla początkujących: jeśli nie musisz grać na najwyższych ustawieniach, możesz wybrać GTX 1650, który pozwoli ci grać w większość gier, aczkolwiek przy średnich ustawieniach. GTX 1660 Ti da ci nieco więcej mocy i ogólnie uważamy, że jest zauważalny i wart inwestycji. Laptop z tymi kartami kosztuje dość przystępne stawki.

Jakich innych specyfikacji powinienem szukać?

Chociaż procesor graficzny jest ważny, będziesz także musiał szukać dobrego procesora, wystarczającej ilości pamięci RAM i dużej ilości miejsca.

W zależności od budżetu możesz uzyskać bardzo wydajny procesor Core i7 lub nawet taki, który możesz podrasować, taki jak Intel Core i9-9980HK. Możesz także znaleźć laptopy z procesorami stacjonarnymi. Jednak większość gier korzysta bardziej z jakości GPU niż z procesora, więc na pewno możesz sobie poradzić z procesorem Core i5 podczas nawet nieco bardziej zaawansowanych gier, aniżeli te podstawowe.