Kara za nierozliczenie z podatku z zagranicy – jak jej uniknąć i co jest potrzebne, aby się rozliczyć?
Każdy z nas chce wieść komfortowe i szczęśliwe życie, co często jest jednak bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na problemy finansowe. W Polsce z roku na rok jest coraz trudniej o znalezienie dobrej pracy bez względu na posiadane kwalifikacje. Z tego powodu bardzo często decydujemy się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych perspektyw i wyższego wynagrodzenia. Tobie również udało się znaleźć pracę za granicą? To świetnie! Pamiętaj, jednak że musisz dokonać rozliczenia podatku. Wszystko, co powinieneś na początek o nim wiedzieć, zawarliśmy w tym artykule.
Jak uniknąć kary za nierozliczenie podatku z zagranicy?
Aby mówić o karze za niedokonanie rozliczenia podatkowego, należy odpowiedzieć najpierw na pytanie, czy jest to w ogóle konieczne. Niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od państwa, w którym podjąłeś się zatrudnienia. Przykładowo – w Holandii jest to wymagane, a nie wywiązanie się z tego w określonym terminie lub całkowita rezygnacja ze złożenia rocznej deklaracji niesie za sobą nieprzyjemności finansowe. W takiej sytuacji może zostać nałożona kara pieniężna, która wcale nie musi być bardzo wysoka, ale też nie jest powiedziane, że będzie niska lub w przypadku skierowania sprawy do sądu, konieczne będzie uiszczenie opłaty sięgającej nawet kilku tysięcy euro. Właśnie dlatego, zanim wybierzesz się w podróż, dokładnie zorientuj się, o jakich formalnościach musisz pamiętać, aby zaoszczędzić sobie mnóstwo niepotrzebnego stresu i nerwów. Wiele przydatnych informacji wraz z rankingiem biur rachunkowych, które zajmują się rozliczaniem podatków z zagranicy, znajdziesz na stronie internetowej – https://rozliczpodatek.pl/.
Co to jest załącznik PIT/ZG i czy jest niezbędny do rozliczenia podatku z pracy za granicą?
Zacznijmy od tego czym jest PIT/ZG, a więc jest to załącznik, który bardzo często wymagany jest przy dokonywaniu rocznego zeznania, ale nie jest on deklaracją podatkową. To czy musisz go wypełniać zależy od tego czy Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym jesteś bądź byłeś zatrudniony. Rozliczenie z dochodów najczęściej opiera się na formularzu PIT-36 oraz wspomnianym wcześniej załączniku.
W związku z tym, że kwestie podatkowe bardzo ciężko zrozumieć, to zdecydowanie najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów. Nawet jeżeli na ten moment wiesz, jakie dokumenty są wymagane, to już w przyszłym roku może to ulec zmianie, a raczej nie warto poświęcać sporo swojego czasu na to, aby sprawdzać na bieżąco, jak zmieniają się przepisy. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat rozliczania podatku oraz jak uniknąć dwukrotnego opodatkowania zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu – https://rozliczpodatek.pl/dochody-z-zagranicy-jaki-pit/.