Okres ważności badań okulistycznych – jak często je powtarzać?

1457540221

Ponad 10 milionów Polaków nosi okulary, a blisko drugie tyle kwalifikuje się do ich noszenia. Problemy ze wzrokiem w coraz większej mierze dotyczą młodych ludzi, głównie na skutek regularnego wpatrywania się w telefon, monitor lub ekran telewizora przez kilka godzin dziennie. Statystyki te wyraźnie pokazują, że okuliści nie mogą narzekać na brak zajęć. Powinniśmy dbać o nasze oczy, dlatego nie bójmy się zapisywać na wizyty do specjalistów. Jak często należy to robić?

Ludzki wiek a częstotliwość wizyt

Jeszcze do niedawna większość pacjentów w gabinetach okulistycznych stanowili ludzie starsi. W ostatnim czasie ta granica przesunęła się. Widok młodych osób w gabinetach okulistycznych jest coraz częstszy. Pomimo tego, że dzieci i nastolatki podlegają obowiązkowym bilansom zdrowia do momentu ukończenia 18 roku życia, nierzadko są zmuszeni do zapisania się na specjalistyczną wizytę, nawet kilka razy w ciągu roku. Wpływ na to mają pogłębiające się zaburzenia wzroku, powstałe za sprawą nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, szkodliwych dla naszych oczu.

Dorośli, którzy nie muszą martwić się problemami ze wzrokiem, powinni udawać się na profilaktyczne badania okulistyczne przynajmniej raz na 2 lata. Zmysł ten należy szczególnie chronić, aby ustrzec się chorób oczu, trudniejszych do wyleczenia wraz z upływem lat.

Po 40 roku życia stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju wady wzroku. Wówczas wzrasta potrzeba odbywania częstszych wizyt kontrolnych, nie rzadziej niż raz w ciągu roku. Im szybciej zostanie wykryta choroba oczu, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie można ją całkowicie wyleczyć. W tym okresie życia ma to szczególne znaczenie. Regularne pieczenie lub łzawienie oka powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym, aby zgłosić się do okulisty. Nieleczone objawy choroby mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń wzroku, nawet do jego całkowitej utraty.

Wizyta u okulisty w ramach badań okresowych

Częstotliwość przeprowadzania pracowniczych badań okresowych zależy od warunków panujących na naszym stanowisku.

Komputer staje się obowiązkowym narzędziem pracy dla coraz większej liczby zawodów. Stałe korzystanie z niego przyczynia się do stopniowego osłabiania wzroku. W tym przypadku należy obowiązkowo powtarzać badania co 4 lata, choć ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje lekarz prowadzący. W sytuacji, gdy problemy z widzeniem pojawią się przed upływem tego terminu, możemy wystąpić z prośbą do przełożonego o wcześniejsze skierowanie. Pracodawcy muszą dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy, zwłaszcza w razie podejrzenia lub wykazania choroby zawodowej.

Bezpłatne badania okulistyczne

Dla wielu osób, które chciałyby sprawdzić stan swojego wzroku, sporą przeszkodę stanowią ceny badań przeprowadzanych w gabinetach okulistycznych, oscylujące wokół 100-150 złotych. Choć powszechnie wiadomo, że ludzkie zdrowie jest bezcenne, płatność wizyt u specjalisty jest głównym powodem, dla którego duża część społeczeństwa nie przykłada szczególnej wagi do badań lekarskich.

Naprzeciw tym oczekiwaniom postanowiły wyjść sklepy i salony optyczne, które oferują darmowe badania wzroku, z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń. Niektóre z nich dodatkowo przyznają swoim klientom rabaty na zakup okularów lub soczewek kontaktowych, dobieranych przez specjalistów na podstawie wyników badań i indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Dzięki takim rozwiązaniom możemy częściej kontrolować nasz wzrok, nie ponosząc przy tym większych kosztów.

Źródło: Okulistyka Oftaldent