Kiedy Twoje gardło powinien zobaczyć laryngolog Łódź?

Specjalista medyczny, który zajmuje się w swojej praktyce zaburzeniami i schorzeniami gardła, ucha i nosa oraz sąsiadującymi z nimi obszarami głowy i szyi to laryngolog Łódź. Jeśli odczuwasz jakieś problemy, które są związane z uchem, nosem lub gardłem, być może będziesz musiał udać się do laryngologa, zwanego również otolaryngologiem. Laryngolog zajmuje się też problemami, których zwykle nie kojarzymy z tą specjalizacją. Na przykład trwający zaledwie kilkanaście minut zabieg przeprowadzony przez lekarza laryngologii może sprawić, że przestaniesz cierpieć z powodu głośnego chrapania i często związanego z nim bezdechu sennego.

Kim jest i czym się zajmuje laryngolog Łódź?

Laryngolog Łódź, określany często jako otolaryngolog lub specjalista od ucha nosa i gardła to wysoko wyszkolony lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu stanów wpływających na te części ciała. Konsultant będzie miał duże doświadczenie z tymi schorzeniami, a także będzie mógł wykonywać specjalistyczne badania i zabiegi, w tym zabieg chirurgiczny. Twój lekarz ogólny może zalecić wizytę u laryngologa w sprawie nosa i gardła, ale możesz również umówić się bezpośrednio na wizytę u specjalisty. Specjaliści laryngolodzy są ekspertami zarówno w leczeniu medycznym, jak i chirurgicznym w następujących przypadkach:

Problemy z uchem – może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem zajmującym się uchem, nosem i gardłem, jeśli masz zaburzenia ucha lub inny problem, taki jak upośledzenie słuchu, infekcje ucha, zaburzenia wpływające na równowagę, szum w uszach (dzwonienie w uszach) lub ból ucha. Specjaliści laryngolodzy mogą również leczyć wrodzone wady ucha (zaburzenia, z którymi się urodziłeś).

Problemy z nosem – specjaliści laryngolodzy często zajmują się i leczą problemy, które dotyczą nosa, jamy nosowej i zatok. Te problemy mogą wpływać na odczuwanie zapachu, problemy z oddychaniem i zmiana wygląd fizycznego okolic nosa i twarzy.

Problemy z gardłem – zaburzenia i stany, które wpływają na gardło, mogą wpływać na mowę, jedzenie, połykanie i trawienie. Specjaliści laryngolodzy mogą diagnozować, zarządzać i leczyć te problemy.

Choroby laryngologiczne głowy i szyi – specjaliści laryngolodzy są przeszkoleni w zakresie leczenia chorób, nowotworów, urazów i deformacji głowy, szyi i twarzy. Specjaliści laryngolodzy mogą w tych obszarach wykonywać zabiegi kosmetyczne i rekonstrukcyjne. Mogą również radzić sobie z problemami z nerwami w głowie i szyi, które kontrolują wzrok, węch, słuch i ruchy twarzy.

Wielu specjalistów otolaryngologii ukończyło również dodatkowe intensywne szkolenie w jednej z następujących specjalizacji:

 • otolaryngologia dziecięca (specjalizacja w problemach laryngologicznych u dzieci),
 • otologia, neurotologia, audiologia (specjalizacja w problemach uszu, równowadze i szumach usznych,
 • alergia,
 • chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna twarzy,
 • chirurgia głowy i szyi (specjalizacja guzy głowy i szyi),
 • laryngologia (specjalizacja w gardle, głosie i połykaniu),
 • rynologia (specjalizacja w nosie i jamie zatok)

Niektórzy otolaryngolodzy mają również certyfikacje w medycynie snu.

Najczęstsze powody wizyty u laryngologa

Problemy z uchem, nosem i gardłem, takie jak łagodne infekcje, mogą być często leczone w domu lub przez lekarza rodzinnego, ale w niektórych przypadkach najlepiej może pomóc tylko laryngolog Łódź. Poniżej znajdziesz sygnały, które wskazują, że taka wizyta jest zalecana.

 • Ból gardła, uszu lub ból zatok, który utrzymuje się przez długi czas lub powraca, zwłaszcza jeśli lekarz nie był w stanie pomóc.
 • Chrapanie, które nie poprawiło się wraz ze zmianami stylu życia lub które wiąże się z problemami z oddychaniem w nocy.
 • Szum w uszach lub dzwonienie w uszach.
 • Problemy z równowagą lub zawroty głowy.
 • Utrata głosu, słuchu lub węchu.
 • Zatory w drogach oddechowych lub inne problemy z oddychaniem, które nie wymagają pomocy w nagłych wypadkach.
 • Urazy, narośle lub deformacje głowy i szyi, w tym nowotwory.
 • Trudności z połykaniem.
 • Przewlekły zatkany nos lub częste krwawienia z nosa.

Wszelkie inne objawy wpływające na uszy, nos, gardło lub równowagę mogą być również sprawdzone przez laryngologa, jeśli się martwisz lub potrzebujesz drugiej opinii. Laryngolog Łódź może przeprowadzać testy i zabiegi, które nie są dostępne u Twojego lekarza rodzinnego, więc często będą w stanie pomóc, nawet jeśli dotychczas nikt nie był w stanie ustalić, na czym polega problem.