E-recepta – na czym polega i gdzie z niej skorzystamy
E-recepta to jedna z nowości, które są elementem informatyzacji służby zdrowia. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wygodne dla lekarzy, pacjentów, a także dla aptek, które realizują leki zapisane na takiej formie recepty. Jak działa e-recepta i jak z niej skorzystać? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane ani nie wymaga szczególnych umiejętności.
Obowiązek wystawiania e-recepty lekarze mają od 8 stycznia 2020 roku. E-recepta jest w rzeczywistości informacją dotyczącą przepisanego leku, która jest zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki rozbudowanemu systemowi ten zapis przesyłany jest od lekarza do farmaceuty, a następnie do instytucji, która dane leki refunduje, a więc do Narodowego Funduszu Zdrowia. Na IKP znajdują się wszystkie informacje dotyczące leku, jego dawkowania, a także lekarza, który wystawił e-receptę. Pacjent dokument może otrzymać w formie wydruku lub czterocyfrowego kodu, który następnie podaje w aptece. Wydruk nie musi być ani podpisany, ani mieć pieczątki lekarza, a i tak farmaceuta ma obowiązek wydać przepisany lek.
Zalety e-recepty
Korzystanie z e-recept to przede wszystkim spora wygoda. Nie trzeba obawiać się, że go zgubimy czy zniszczymy. Nie ma też konieczności odbierania leków osobiście. Mogą to robić chociażby osoby z najbliższej rodziny, pod warunkiem, że znają PESEL pacjenta. E-recepty minimalizują też praktycznie do zera przypadki, gdy farmaceuci nie mogą odczytać recepty, gdyż jest wystawiona niewyraźnie. Nie ma więc obawy, że zostanie wydany nieprawidłowy lek lub trzeba będzie wracać do lekarza po ponowne wypisanie recepty bądź też dopilnowanie innych formalności.
Choć na początku obowiązywania e-recept pacjenci miewali różne problemy, obecnie większość z nich przyzwyczaiła się do takiej formy. Co więcej, można uzyskać receptę bez konieczności wychodzenia z domu do lekarza. Wystarczy zadzwonić do przychodni z prośbą o wypisanie chociażby regularnie, na stałe przyjmowanych leków i od razu przez telefon dostaniemy kod do przekazania go w aptece. Jest więc zdecydowanie wygodniej, bezpieczniej i bezproblemowo. Jedynym mankamentem e-recept może być nieprzygotowanie niektórych gabinetów lekarskich pod względem informatyzacji. Niektórzy lekarze w starszym wieku mogą mieć również problemy z obsługą systemu. Z biegiem czasu jednak także te problemy są powoli opanowywane i rozwiązywane.
Nie tylko lekarze wystawiają e-recepty
Obowiązek wystawiania e-recept mają nie tylko lekarze, ale również stomatolodzy. Lekarze dentyści także bowiem przepisują leki, często antybiotyki czy leki przeciwzapalne, niezbędne do prawidłowego procesu leczenia. Warto więc o tym pamiętać, że u stomatologa nie otrzymamy już papierowej recepty, a prosty, czterocyfrowy kod. Bez względu na to, czy interesuje nas dentysta Warszawa Ursynów, czy stomatolog w innej lokalizacji, możemy mieć pewność, że recepty, jakie otrzymamy, będą bezproblemowe w realizacji.