Remont firmy tanim kosztem – na czym możemy zaoszczędzić?

home-office-stephan

Remont firmy to spore wyzwanie finansowe i logistyczne, dlatego często inwestor poszukuje różnych rozwiązań, które pomogłyby zmniejszyć koszty. Warto jednak pamiętać, że nie na wszystkim należy oszczędzać – niektóre elementy wymagają doskonałej jakości, gdyż muszą posłużyć przez wiele lat.

Przed remontem siedziby firmy warto przede wszystkim bardzo dobrze zaplanować wszystkie prace oraz ustalić, jaki będzie ich zakres. Czasem wystarczy jedynie odświeżenie obiektu, w innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu związanego z odnowieniem elewacji, wymianą okien czy gruntowną zmianą wystroju wnętrza.

Lepiej postawić na sprawdzonych fachowców

Planując remont trzeba liczyć się z dużymi kosztami, które trzeba ponieść zarówno na materiały, jak i na pracę ekipy remontowej. W przypadku pracy budowlańców lepiej postawić na jakość i fachowość. Sprawdzona ekipa to przede wszystkim pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane nie tylko terminowo, ale przede wszystkim na wysokim poziomie. Oszczędzanie na pracy budowlańców najczęściej okazuje się o wiele droższe niż wynajęcie od razu dobrych fachowców. Słaba i niedoświadczona ekipa może wiele prac wykonać nie do końca poprawnie, co oznacza, że konieczne będzie wynajęcie kolejnych fachowców, aby ci poprawili to, co poprzedni zepsuli.

Ocieplenie ma znaczenie

Oszczędzanie podczas remontu nie powinno również polegać na zakupie tańszych, słabszych jakościowo elementów budowlanych i wykończeniowych. Dobrej jakości powinny być materiały wykorzystywane do ocieplenia budynku, okna dachowe i zwykłe, a także wszystkie elementy związane z instalacjami elektrycznymi czy wodnymi. W tej kwestii oszczędzanie na jakości wiąże się przede wszystkim z częstymi usterkami, które będą pojawiały się podczas późniejszego użytkowania budynku. Słabe materiały ociepleniowe mogą powodować powstawanie mostków termicznych, które po wykonaniu elewacji będą niemożliwe do usunięcia. A wadliwa termoizolacja szybko przełoży się na słaby komfort cieplny w pomieszczeniu – ciepło z ogrzewanego budynku będzie szybciej uciekało, czyli we wnętrzach będzie zimno, a dodatkowo wzrosną rachunki za ogrzewanie.

Dobre okna to oszczędność długoterminowa

Podobnie jest w przypadku wymiany okien – decydując się na słabą jakość, inwestor musi liczyć się z tym, że okna nie spełnią wszystkich pokładanych w nich oczekiwań. Będą mało funkcjonalne, często będą pojawiać się usterki, a dodatkowo słabej jakości okna szybciej się zużywają, po kilku latach trzeba więc będzie je wymienić na nowe. Okna dachowe oraz klasyczne powinny pochodzić od renomowanego producenta i być zamontowane przez profesjonalną ekipę montażową, która zadba o odpowiednie połączenie dobrego okna z wnęką okienną.

Oszczędności na oświetleniu

Szukając oszczędności remontowych warto wziąć natomiast pod uwagę różne elementy wykończenia wnętrza. Zaoszczędzić można między innymi na elementach oświetlenia. W ostatnich latach bardzo popularne stało się oświetlenie LED, które działa sprawnie i bezawaryjnie przez wiele lat, a jednocześnie umożliwia spore oszczędności na energii elektrycznej. Decydując się na lampy LED inwestor może mieć pewność, że niemal od razu zmniejszą się rachunki za prąd.