Rozmowa kwalifikacyjna

To zazwyczaj ostatni z etapów rekrutacji pracowników. Po złożeniu dokumentów aplikacyjnych, CV i listów, możemy mieć nadzieję, że zostaniemy zaproszeni na spotkanie z rekruterem. Nie ma co ukrywać to kluczowy moment, które zwykle kończy się otrzymaniem propozycji pracy.

Jak przygotować się do rozmowy?

Zapewne odpowiedziałeś na kilka propozycji, zanim zostałeś zaproszony na rozmowę. Być może składałeś dokumenty w odpowiedzi na bardzo różne oferty pracy i zaczynasz podchodzić do sprawy nieco sztampowo. To błąd, bo każda praca jest inna, a każdy pracodawca ma własne oczekiwania co do kandydatów. Musisz bardzo dokładnie przeanalizować swoje mocne strony i zastanowić się, co pokażesz pracodawcy. Obie strony muszą mieć pewność, że współpraca będzie korzystna i przyniesie oczekiwane efekty. Zwróć uwagę na właściwy strój. Wygląd naprawdę znaczy wiele i czasem zbyt mocny makijaż, duży dekolt czy brudne buty, mogą zaprzepaścić twoją szansę.
Zastanów się, dlaczego chcesz pracować w tej firmie
Znalezienie ogłoszenia na Pracuj.pl to nie wszystko. Nie powinieneś być zainteresowany wyłącznie proponowanym stanowiskiem, ale firmą jako taką. Postaraj się dowiedzieć, jakie są warunki zatrudnienia, czym konkretnie zajmuje się przedsiębiorstwo, z czego jest znane a może, w jakiej dziedzinie zdobyło nagrody czy wyróżnienia. To pozwoli ci udowodnić, że znasz firmę i masz powody, aby aplikować na stanowisko.

Pytania na rozmowie

Procesy rekrutacyjne są bardzo różne. W tej chwili dla pracodawców ważne są nie tylko kwalifikacje i doświadczenie potwierdzone odpowiednimi dyplomami, zaświadczeniami i referencjami. Równie ważne są tak zwane kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, lojalność czy umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Nie dziw się więc, jeśli zostaniesz poproszony o wypełnienie dodatkowego tekstu czy odegranie scenki rodzajowej i nie daj się zaskoczyć nawet najdziwniejszymi pytaniami. Działania te są konieczne, aby ocenić te niemierzalne kompetencje.