Tanie i ekologiczne ogrzewanie w firmie?

Kto powiedział, ż prowadzenie firmy to tylko zyski, nadzór nad pracownikami, spotkania biznesowe i ewentualnie jakaś robota papierkowa? Przecież prowadzenie własnej działalności to przede wszystkim odpowiedzialność i ciągłe dbanie o jej wizerunek, a także o minimalizowanie kosztów. W niniejszym artykule poruszę sprawę ogrzewania. Jakie ogrzewanie jest jednocześnie tanie i ekologiczne? Potraktujcie to jako krótki przewodnik dla szefów firm, którzy zadają sobie takie pytania, siedząc nad budżetem swojej firmy.

Parę słów o ogrzewaniu gazowym

Podjąłeś decyzję, że swoją firmę będziesz ogrzewał gazem. Tak, jest to jeden z ekologicznych i najtańszych sposobów na ogrzewanie. Jednakże zanim przejdziesz do działania, musisz wziąć pod uwagę kilka spraw. Otóż jeśli wybrałeś ogrzewanie gazowe, powinieneś wiedzieć, czy działka, na której znajduje się budynek Twojej firmy jest odpowiednia do tego, aby móc zainstalować na niej zbiornik, gdzie będzie przechowywany gaz płynny. Musisz też dokładnie wyliczyć ile kW ciepła będziesz potrzebował, bo od tego zależy wielkość zbiornika. Kolejną sprawą jest montaż przyłącza, poprzez które będzie płynął gaz ze zbiornika do budynku firmy, gdzie umieścisz kocioł kondensacyjny, który rozprowadza gaz po instalacji CO.

Jeśli instalacja w Twojej firmie będzie zasilana czystym propanem, możesz pomyśleć o zastosowaniu zarówno zbiornika nadziemnego, jak i też podziemnego. Jednakże przy zastosowaniu mieszanki propan/butan możesz pozwolić sobie na montaż tylko zbiornika podziemnego, który to jest przykryty co najmniej półmetrową warstwą gruntu. Zaletami takiego sposobu ogrzewania firmy jest na pewno: funkcja bezobsługowa ogrzewania, dobre rozwiązanie dla firmy, która mieści się tam, gdzie nie przebiega miejska sieć gazowa, czystość wokół kotła i jego wysoka sprawność oraz jakość.

A może postaw na ciepło systemowe, czyli kogenerację?

Jeżeli oprócz obniżenia kosztów ogrzewania w Twojej firmie, ważna jest też dla Ciebie ekologia, to postaw na kogenerację, która obecnie podbija rynek cieplny w Polsce. Dlaczego? Dzięki swoim wysokim normom, które są związane z produkcją i dostawą ciepła, dzięki temu, że ogrzewanie to jest przyjazne dla środowiska naturalnego oraz dlatego, że ciepło systemowe produkowane jest w trakcie procesu kogeneracji. Jak odbywa się taki proces? Otóż budynek przyłączony jest do systemu ciepłowniczego oraz jest on wyposażony w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania, którą to wypełnia ciepła woda, a woda ta trafia do kaloryferów, które są rozlokowane w całym budynku. To wszystko dzieje się dzięki urządzeniu nazywanym wymiennikiem ciepła. Urządzenie te pozwala ogrzać wodę w instalacji budynku, cieplejszą wodą, która znajduje się w systemie ciepłowniczym. Po oddaniu ciepła w wymienniku, ochłodzona woda wraca rurociągiem do pieca kogeneracyjnego, gdzie zostaje ponownie ogrzana i cały proces powtarza się. Zaletami takiego rodzaju ogrzewania są: bezpieczeństwo dla osób i środowiska, wydajność cieplna i całoroczność procesu ogrzewania.

Bezpieczne pompy cieplne

Kolejną propozycją dla ludzi, którzy cenią sobie dobro środowiska i chcą zmniejszyć koszty ogrzewania w swojej firmie, jest instalacja pompy cieplnej. Urządzenie grzewcze jakim jest pompa cieplna potrafi wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach. Taka pompa ma możliwość czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu, nie mówiąc już o jej przyjaznym wpływie na środowisko naturalne. Zakup pompy ciepła, jak zresztą wszystkich ekologicznych ogrzewaczy związany jest z wysokimi kosztami, jednak należy pamiętać, że inwestycja ta, która zapewnia niskie koszty eksploatacji szybko się zwraca. Pamiętaj jednak o tym, że pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w budynku energooszczędnym, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Jakie są zalety pompy cieplnej? Otóż jest ona bezobsługowa, nie oddziałuje na środowisko naturalne, jej montaż jest możliwy w każdym miejscu oraz jest ona jednym z najbezpieczniejszych urządzeń, które ogrzewają obiekty.

Jak sami widzicie można tanio i ekologicznie ogrzać firmę. Wystarczy tylko trochę zainwestować, by cieszyć się potem zwrotem pieniędzy z takiej inwestycji. Nie zapominajmy też, że dzięki ekologicznym rozwiązaniom, które służą ogrzewaniu, chronimy to, co jest bezcenne, czyli nasze środowisko naturalne.

Więcej o ekonomicznych kotłowniach dowiesz się na stronie http://www.drotex.eu