Windows 11 Home vs Pro: Która wersja jest odpowiednia dla Ciebie?

Windows 11 to najnowszy system operacyjny firmy Microsoft. Dlatego też wiele osób chce go kupić. Jednak użytkownicy nie zawsze jasno rozumieją różnice między wersjami tego systemu operacyjnego. Przede wszystkim różnica polega na cenie. Średnio Windows 11 Pro kosztuje prawie 50% więcej niż Home. Główne różnice między systemami dotyczą również funkcjonalności. Wersja Professional posiada dodatkowe funkcje, których pozbawiony jest Home Windows. Przed zakupem Windows 11 warto zrozumieć, do czego nadają się różne wersje tego systemu operacyjnego. Pozwoli to uzyskać oprogramowanie z niezbędnymi funkcjami na najkorzystniejszych warunkach.
Następnie opiszemy główne funkcje wersji Home i Pro. Na podstawie tych informacji każdy użytkownik będzie mógł wybrać, która opcja jest dla niego najlepsza. Jeśli zdecyduje się na zakup Windows 11 klucz, będzie w pełni usatysfakcjonowany dostępną funkcjonalnością systemu operacyjnego. Dzięki temu nie będzie musiał wydawać pieniędzy na inny system operacyjny.

Główne cechy systemu Windows 11 Home

Windows 11 Home jest wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje do użytku domowego. Między innymi zapewnia dobry poziom bezpieczeństwa. Aby uniemożliwić osobom postronnym dostęp do komputera, użytkownicy mogą skonfigurować logowanie za pomocą odcisku palca lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy służy do ochrony online. Testy pokazują, że działa on skuteczniej niż w poprzednich wersjach systemu Windows. Również w systemie operacyjnym znajduje się funkcja, która pozwala określić lokalizację sprzętu. Jest to przydatne w przypadku kradzieży komputera.
Windows 11 Home ma jednak nieco ograniczone funkcje bezpieczeństwa. Na przykład, nie ma Windows Sandbox. Jest to specjalne środowisko, które umożliwia testowanie aplikacji niezależnie od systemu operacyjnego.
Niektórym użytkownikom może nie spodobać się fakt, że Windows 11 Home nie posiada funkcji zarządzania urządzeniami mobilnymi. Nie pozwoli to na zdalne sterowanie innymi urządzeniami z komputera.
Jeśli mówimy o pakowanych aktualizacjach, Windows 11 Home otrzymuje je regularnie. Pod tym względem nie różni się od wersji Pro. W Centrum aktualizacji systemu Windows można łatwo skonfigurować automatyczną lub ręczną instalację poprawek.

Najważniejsze cechy systemu Windows 11 Pro

Wybierając wersję Windows 11 Pro, klienci otrzymają wszystkie funkcje obecne w systemie Windows Home. Ponadto system operacyjny dodaje:

  • zaawansowane funkcje do użytku biznesowego i profesjonalnego;
  • dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i zarządzania;
  • zdalne pulpity i możliwość dołączenia do domeny.

Wersja profesjonalna daje użytkownikom dostęp do Centrum aktualizacji Windows dla firm, a także do usługi State Enterprise Roaming z Azure. Obejmuje ona również zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Ta funkcja biznesowa umożliwia administratorowi zmianę ustawień na sprzęcie pracowników.
Zwiększone bezpieczeństwo w Windows 11 Pro osiągnięto dzięki modułowi Sandbox i Data Encryption. Pierwsza funkcja pomaga sprawdzać podejrzane oprogramowanie, druga daje możliwość blokowania informacji na skradzionych urządzeniach.
W wersji Windows 11 Pro dodano Pulpit zdalny. Funkcja ta jest przydatna, gdy trzeba szybko uzyskać dostęp do innego komputera. Jest ona często wykorzystywana w organizacjach różnej wielkości.

Która wersja jest odpowiednia dla Ciebie

Przed zakupem systemu Windows 11 ważne jest, aby ocenić potrzeby użytkownika. Jeśli dana osoba będzie korzystać z komputera tylko w domu i do użytku osobistego, wystarczy wersja Home. Zapewni ona optymalny poziom bezpieczeństwa, szybkie działanie i podstawowy zestaw funkcji.
Gdy użytkownik kupuje system Windows 11 do pracy w domu lub w biurze, zaleca się wybranie wersji Professional. Jest ona wyposażona w ulepszone funkcje zabezpieczeń, dzięki czemu cenne dane na komputerze są bezpieczne. Nawet jeśli sprzęt zostanie skradziony, można łatwo zadbać o to, by informacje nie wpadły w ręce intruzów.

Podsumowanie

Wśród wersji Windows 11 każdy użytkownik wybierze system operacyjny o odpowiedniej funkcjonalności. Jeśli budżet nie jest bardzo ograniczony i potrzebne są dodatkowe funkcje, warto zamówić Professional Windows 11. Zapewni on maksymalną ochronę danych. Dodatkowo ułatwi zarządzanie innymi urządzeniami w sieci. Taki system świetnie nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Na komputerze domowym korzystnie jest zainstalować wersję Home, która pozwoli uzyskać dostęp do podstawowych funkcji bez ponoszenia nadmiernych kosztów.