Chcesz wydrukować coś w 3D? Nie musisz kupować drukarki na własność!

Druk 3D zrewolucjonizował wiele dziedzin przemysłu. Chociaż dzisiaj nie mówi się o nim tak często jak jeszcze kilka lat temu, to jednak nadal jest on popularny i chętnie wybierany wtedy, gdy konieczne jest wykonanie elementów przestrzennych. Aby je przygotować, nie trzeba jednak wcale kupować drukarki 3D na własność!

Drukarki 3D to specjalne urządzenia, które mają na celu przygotowywanie elementów 3D, czyli trójwymiarowych. Podobnie jak w przypadku zwykłych drukarek, także w tym przypadku wykonuje się wcześniejszy projekt, na którego bazie możliwy jest automatyczny wydruk w urządzeniu drukującym. Rezultaty są bardzo dobre – obecne technologie pozwalają na precyzyjny druk 3D, który ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Za pomocą tej techniki można wykonać różne elementy, na przykład części maszyn i urządzeń, prototypy, elementy dekoracyjne, elementy do przechowywania, aby wspomnieć tylko o paru możliwościach.

Różne techniki druku 3D

Druk 3D to dzisiaj pełna gama technik, które różnią się pomiędzy sobą sposobem budowy trójwymiarowych elementów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

MJP – Multi Jet Printing – metoda ta polega na natryskiwaniu na żywicy utwardzanej światłem UV. To popularna technologia używana przy druku komponentów wymagających bardzo dużej precyzji – nawet do 0,03 mm.

SLA – stereolitografia – tego typu metoda polega na utwardzaniu warstw płynnych żywic z wykorzystaniem lasera. To szybka metoda druku skomplikowanych brył.

FDM – Fused Deposition Modeling – to dzisiaj najczęściej stosowana metoda druku trójwymiarowego, który polega na stopniowym osadzaniu stopionego materiału na platformie roboczej. Nie zapewnia ona jednak tak wysokiej precyzji jak powyższe dwie techniki.

Musisz wydrukować coś w 3D? Wybierz dobrą firmę oferującą druk trójwymiarowy

Zakupienie drukarki 3D na własność jest sporym wydatkiem. Najtańsze modele, które można znaleźć w sprzedaży, nie zapewniają aż tak dobrych rezultatów. W związku z tym wtedy, gdy konieczny jest precyzyjny druk 3D, najlepiej wybrać taką firmę, która specjalizuje się w prowadzeniu usług druku trójwymiarowego. Dzisiaj takie firmy działają praktycznie w każdym województwie – dysponują one zaawansowanym wyposażeniem pozwalającym na wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych wydruków trójwymiarowych. Dodatkowo, świadczą także inne usługi, na przykład projektowanie 3D do druku na podstawie dostarczonych elementów, projektów. Z adresami firm zajmujących się świadczeniem usług projektowania 3D oraz druku 3D na zamówienie można zapoznać się przez internet.