Jak zorganizować sprzątanie po remoncie?

Jak zorganizować sprzątanie po remoncie?

Remont kosztuje – i nie mówimy tu jedynie o kosztach finansowych, ale również o nerwach i czasie, zwłaszcza czasie, jaki trzeba poświęcić na sprzątanie po remoncie czy przebudowie. W zależności od tego, jak skomplikowane prace remontowe planujemy, sprzątanie po nich może obejmować różne czynności. Zwykle najkorzystniej jest jednak wykonać później generalne porządki. Jak zorganizować gruntowne sprzątanie po remoncie?

Sprzątanie po remoncie – najlepiej profesjonalne!

Po remoncie jednego pokoju, na przykład po przemalowaniu ścian w sypialni, sprzątanie zajmuje zwykle kilka, kilkanaście godzin. Należy umyć wtedy listwy przypodłogowe, okna i parapety, a także całą podłogę i meble, które mogły ulec zabrudzeniu. Taki remont obejmuje zwykle również mycie abażurów, a także pranie firan i zasłon. To niezbędne minimum prac, jakie trzeba wykonać po tak prostym remoncie, jakim jest odświeżenie czy zmiana koloru ścian w pokoju. O wiele więcej prac należy zrealizować jednak po remontach, które obejmują skuwanie płytek, wyburzanie ścianek działowych czy wymianę stolarki okiennej lub armatury łazienkowej. Im więcej pomieszczeń remontujemy, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcić później na sprzątanie. Łatwo więc domyślić się, że jedna osoba wyremontowany dom może porządkować przez wiele dni. Trudno przewidzieć natomiast, ile godzin mogłoby trwać samodzielne sprzątanie świeżo wyremontowanego biura, szkoły czy urzędu. Jeśli więc remontowi podlega więcej niż jedno, dwa pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z usług profesjonalnego sprzątania. Jedną z firm, która oferuje takie usługi jest Wikami (https://wikami.com.pl/sprzatanie-po-remoncie/). W ramach porządków realizowanych po remoncie czy przebudowie pracownicy tego przedsiębiorstwa usuwają z wnętrz kurz i wszelkie zabrudzenia, a wszystko to wykonują w bardzo krótkim czasie za pomocą profesjonalnego sprzętu i ekologicznych środków czyszczących.

Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?

Samodzielne sprzątanie po remoncie – od czego zacząć?

Już przystępując do remontu, warto odpowiednio przygotować do niego wszystkie pomieszczenia, czyli nie tylko to remontowane, ale również pokoje sąsiednie. Te, w których prace nie będą się odbywać, najlepiej zamknąć i uszczelnić drzwi folią. Natomiast miejsce, w którym odbywa się remont w miarę możliwości opustoszyć, przenosząc wyposażenie do innych pomieszczeń lub przynajmniej okrywając je folią. Jeśli meble, sprzęty AGD i RTV oraz stolarkę okienną okleimy bardzo szczelnie, ich powierzchnie nie będą wymagały tak dokładnego odkurzania ani mycia. Warto pamiętać bowiem, że raz usunięty kurz po remoncie może pokazać się jeszcze wielokrotnie przed zakończeniem sprzątania. Najważniejsze zasady, jakie należy stosować w trakcie wykonywania generalnych porządków to:

  • czyszczenie powierzchni od góry do dołu, czyli od sufitu do podłogi (kurz opada),
  • czyszczenie w pierwszej kolejności na sucho, potem na mokro (w przeciwnym razie grozi nam powstawanie błota).

Sprzątamy od góry do dołu

Sprzątanie po remoncie należy realizować w odpowiedniej kolejności. Najpierw myjemy więc lampy, potem okna i meble, a dopiero na końcu podłogę. Jeśli elementy wyposażenia wnętrza były szczelnie zabezpieczone przed kurzem, folię usuwamy z nich przed myciem podłóg i robimy to bardzo delikatnie, aby nie wzbić kurzu w powietrze.

Najpierw na sucho, potem na mokro

Remontowane wnętrze należy najpierw dokładnie pozamiatać i poodkurzać, a dopiero później myć je na mokro. Co istotne, warto używać do tego celu odpowiednich detergentów i akcesoriów, które nie zniszczą czyszczonych powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić myciu drewna oraz powłok wykończonych na wysoki połysk. Najlepiej oczyszczać je szczotkami z miękkim włosiem i ściereczkami z mikrofibry.

Planując sprzątanie po remoncie, należy być przygotowanym nie tylko na ogrom prac, ale również na trudności, z którymi nie musieliśmy mierzyć się do tej pory w trakcie wykonywania codziennych porządków. Z wielu powodów po remoncie warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która zagwarantuje szybko widoczne rezultaty i brak takich efektów ubocznych jak zarysowania czy zmatowienie powierzchni.

Jak pozyskać dotacje Unijne? Poradnik