Czym się zajmuje i ile zarabia bankowiec?

StockTraderEdit

Wielu osobom, które nie mają zbyt dużego pojęcia o pracy w banku i wykonywaniu pracy, jako bankowiec, wydaje się, że bankowiec zarabia duże pieniądze, a w rzeczywistości niewiele robi. To pierwsze można poniekąd uznać za fakt, zarobki są całkiem niezłe, szczególnie, jeżeli zdobędziemy już jakieś doświadczenie. Pracy natomiast wcale nie jest tak mało i naprawdę bankowcy mają masę rzeczy na głowie.

Jak wygląda praca bankowca i jak nim zostać?

Bankowiec to jak sugeruje nazwa, pracownik banku. Zajmuje się zazwyczaj wszelkiego rodzaju operacjami bankowymi, które zostają mu zlecone przez osoby trzecie. Oczywiście nie każdy bankowiec musi pracować w banku. Bardzo często takie osoby pracują, jako analitycy finansowi, którzy doradzają klientom w inwestowaniu, mogą również pracować, jako księgowi. Ogólnie rzecz mówiąc bankowiec to osoba zajmująca się finansami i wszelkimi wykonywanymi na nich operacjami.

Jeżeli ktoś myśli o pracy w banku, to powinien zdecydować się na szkołę o kierunku najlepiej ekonomicznym. Na początku warto zdecydować się na szkołę średnio o profilu ekonomicznym, na przykład technikum ekonomiczne. Następnie warto udać się na studia. Zazwyczaj przyszli bankowcy wybierają takie kierunki studiów jak zarządzanie i finanse lub ekonomia. W każdym większym mieście znajdziemy uczelnie, które prowadzą nabór na takie kierunki, dlatego nie powinno być tym problemu, aby udać się na takie studia. Najchętniej zatrudniani są jednak absolwenci renomowanych uczelni z Warszawy, czy Krakowa. Jeżeli ktoś jest jednak naprawdę dobry, to niezależnie od ukończonej uczelni, znajdzie zatrudnienie na rynku.

Pracę bankowca można poznać dokładniej podczas odbywania praktyk. Prawda jest taka, że teoria, jedno, a praktyka drugie. Ważne jest nie tylko to, co wiemy, ale również to, jak potrafimy naszą wiedzę wykorzystać. Banki i przedsiębiorstwa zajmujące się doradztwem finansowym, bardzo często decydują się na przyjęcie tych osób, które wcześniej odbywały u nich staż lub praktyki i wykazały się nadprzeciętnymi umiejętnościami.

Na jakie zarobki może liczyć bankowiec?

Wynagrodzenie bankowca w dużej mierze zależy od stażu pracy, ale również od miejsca zatrudnienia. W większych miastach może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w mniejszych miejscowościach. Zazwyczaj na początek można liczyć na 2500-4000 złotych brutto. Ten przedział zależy od miejsca zatrudnienia. Jeżeli komuś wydaje się, że jest to wynagrodzenie niskie, to warto zwrócić uwagę na to, że po pewnym czasie, gdy bankowiec nabędzie większego doświadczenia to jego pensja może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.
Zaczynając od około 2500 złotych można dojść do pułapu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Przykładowo analitycy finansowi i kredytowi w dużych bankach zarabiają nawet po 30-40 tysięcy złotych. Konieczne jest oczywiście doświadczenie i znacznie dłuższy staż pracy.

Czy warto pracować, jako bankowiec?

Można powiedzieć, że warto, lecz każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie jest to praca i kierunek dla niego. Przeciętnych ekonomistów i absolwentów kierunków takich jak zarządzanie i finanse, czy ekonomia jest bardzo wielu. Tylko ambitne i zdolne osoby mają szansę na wybicie się w bankowości i otrzymywanie naprawdę przyzwoitych zarobków.

Praca w bankowości to w naszym kraju nadal pewien prestiż i uznanie wśród znajomych i rodziny. Bardzo wiele osób również z tego względu decyduje się na naukę w tym kierunku, aby podjąć pracę w bankowości. Nie warto jednak robić nic przeciw sobie, ponieważ można w ten sposób zniszczyć kilka lat swojego życia. Jeżeli jednak naprawdę uważamy, że spełnimy się w pracy w banku lub w innych przedsiębiorstwach finansowych, to warto zaryzykować i spróbować szczęścia. Początkowe zarobki pomimo tego, że nie najniższe to mogą trochę zniechęcić, jeżeli jednak zdobędziemy doświadczenie i pokażemy, że stać nas na wiele to może być to praca naszego życia, z której miesięczne dochody będziemy liczyć w kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Źródło: