Trochę informacji na temat Internetu – sprawdź, czy to wiedziałeś!

Internet masz w kieszeni, prawda? A twoja linia telefoniczna? Internet skądś się bierze, ale skąd? I dlaczego nie możemy stworzyć własnego?

Internet wydaje się tak łatwy do zdobycia – po prostu podłącz komputer do routera i gotowe. Ale jak stworzyć własny internet, a nawet zastąpić dostawcę usług internetowych i mieć własne łącze internetowe? Razem z fastinternet przygotowaliśmy trochę informacji na temat tego, skąd pochodzi internet i jak stworzyć własny internet. Łapie trochę wiedzy na ten temat!

Skąd się bierze Internet?

Możesz się wkurzać za każdym razem, gdy wyobrazisz sobie, że Twój dostawca usług internetowych siedzi wygodnie na krześle i patrzy, jak napływają Twoje miesięczne płatności, ponieważ najwyraźniej nic nie robi. Jednak dostarczanie Internetu wymaga dużo pracy.

Przede wszystkim infrastruktura. Twoje połączenie internetowe nie przechodzi bezpośrednio do Internetu – musi najpierw dotrzeć do twojego dostawcy usług internetowych. W końcu każdy kto chce być online musi mieć „dostawcę usług internetowych”; nie dostaniesz internetu, dopóki się z nimi nie połączysz!

Aby to zrobić, musisz być w jakiś sposób połączony z usługodawcą internetowym. Najpopularniejszą metodą jest połączenie przewodowe. W tym miejscu kabel przesyła dane z routera aż do dostawcy usług internetowych.

Jeśli masz światłowód, prawdopodobnie masz miedziany kabel biegnący z domu do przydrożnej szafki lub słupa na krawężniku. Po osiągnięciu tego punktu wykorzystuje światłowód przez resztę drogi do dostawcy usług internetowych. Jednak niektórzy szczęśliwcy mogą uzyskać połączenie bezpośrednio z domem. Oznacza to, że mają światłowód od domu aż do dostawcy usług internetowych, co jest o wiele szybsze niż połączenie światłowodu z miedzią.

Technologie te nazywane są odpowiednio:

• „Fiber to the Curb” (FttC)
• „Fiber-to-the x” (FttX).

Jeśli używasz tego drugiego do uruchomienia połączenia aż do domu, zwykle nazywa się to „Fiber to the Home” (FttH).

Uzyskiwanie adresu IP

Teraz, gdy masz połączenie między tobą a twoim dostawcą usług internetowych, potrzebujesz adresu IP. Twój dostawca usług internetowych przypisuje to, dzięki czemu serwery, z którymi się łączysz, mogą się z tobą skontaktować.

Gdy otrzymasz adres IP, Twój dostawca usług internetowych nie wyciągnie z worka czterech losowych liczb i nie poda wyniku jako adresu. Twój dostawca usług internetowych musi zarejestrować się w organizacji zajmującej się adresami IP w twoim kraju i uzyskać blok adresów, który może dystrybuować do swoich klientów.

Teraz, gdy masz połączenie z usługodawcą internetowym i adres, czas wyruszyć w świat. Twój dostawca usług internetowych pomoże określić, dokąd zmierza twoje połączenie, i wyśle je do miejsca docelowego. W tym celu dostawca usług internetowych zapewnia serwer systemu nazw domen (DNS). To tłumaczy adres URL witryny na adres IP, którego serwery mogą następnie użyć, aby skierować żądanie tam, gdzie powinno się udać.

Jak zrobić własny internet? Aby to zrobić, potrzebujesz serwera, który może przejąć twoje połączenie i skierować je do Internetu. Możesz sam kupić cały sprzęt lub wynająć serwer innej osoby.