Biura coworkingowe wykonane pod klucz czy praca z domu?

Około 10 lat temu przestrzenie coworkingowe zaczęły wchodzić na rynek i oferować niedrogie rozwiązania dla początkujących przedsiębiorców i freelancerów, ale ostatnio wiele większych firm technologicznych wskakuje do tego rozwiązania. W ciągu ostatniego roku większe firmy zaczęły szukać korzyści wynikających z lokalizacji w tym biurowym środowisku.

W rezultacie duże konglomeraty medialne i nowo ukoronowani giganci technologiczni przenoszą pracowników do przestrzeni coworkingu, a inwestorzy decydują się na ich www.dachbud.com.pl/oferta/wykonczenie-pod-klucz by móc zaoferować swoim klientom jak najlepsze warunki. Przestrzenie te są tak skonfigurowane, że firmy technologiczne mają teraz lepszy dostęp do innowacji i obniżonych kosztów nieruchomości.

Duże korporacje współpracują ze środowiskami coworkingowymi w celu wspierania innowacji i wymiany pomysłów. Giganci technologiczni, testują obecnie przestrzenie coworkingowe w pobliżu innowacyjnych startupów. Jeśli jesteś dobrze prosperującym startupem lub małym przedsiębiorstwem chcącym zostać zauważonym, nie ma lepszego miejsca, aby nawiązać takie kontakty niż właśnie w jednej z tych przestrzeni.

Jednym z trendów pojawiających się w przestrzeniach coworkingowych, jest integracja startupów z ich strategiami rozwoju biznesu. Oferując przestrzeń i środowisko z zasobami, są w stanie obsłużyć i zatrzymać członków, którzy uruchamiają startupy. Korporacje tworzą partnerstwa z przestrzeniami coworkingowymi, dzięki czemu łatwiej im być na bieżąco z technologicznymi innowacjami i najlepszymi talentami. Chcą trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o potencjalne zakłócenia w swojej branży i muszą ściśle monitorować potencjalne cele przejęcia. Wynajmowanie przestrzeni w przestrzeniach coworkingowych może pomóc im w sprawdzeniu wszystkich aspektów:

  • przyciągnięciu najlepszych talentów,
  • monitorowaniu konkurencji.

Czy przestrzeń coworkingowa warta jest tych kosztów, w porównaniu do pracy w domu?

To prawda, że będziesz miał do czynienia z dużo większą ilością hałasu i rozmów niż w domowym biurze. Ale czy na pewno są aż takie by wyrwać cię z koncentracji? Oczywiście pracując w domu możesz też łatwiej zdecydować się na szybką drzemkę lub oglądać telewizję, gdy nie czujesz się zbyt produktywny. W przestrzeni coworkingowej masz ludzi, którzy pilnie pracują wokół ciebie. Zmarnowane minuty z powodu rozproszenia są bardziej widoczne niż wynagradzane przez zaoszczędzone godziny, dzięki zwiększeniu produktywności.

Niektórzy ludzie uwielbiają networking. Inni boją się tego. W przeciwieństwie do popularnej percepcji, coworking niekoniecznie oznacza, że automatycznie musisz uśmiechać się do dziesiątek nieznajomych, z którymi nie masz zamiaru się zaprzyjaźnić. W przestrzeni coworkingowej są różnego rodzaju ludzie, a ludzie, którzy zdecydują się skupić na pracy, mogą to zrobić bez problemu.

Ostatecznie jak to zwykle bywa – wybór zależy od Twojej decyzji, stylu pracy, potrzeb i może czasem kompromisów. Cóż nie ma jednej, dobrej odpowiedzi.