BPO – szansa na karierę dla młodych
W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, a szczególnie w księgowości i controllingu finansowym, Polska utrzymuje pozycję europejskiego lidera. Na atrakcyjną pracę mają szansę przede wszystkim studenci i absolwenci wyższych uczelni.
W Polsce działa pół tysiąca centrów usług biznesowych, a kolejne powstają w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Są to zarówno SCS – Shared Services Centers (działy konkretnej firmy przeniesione do innego kraju, w którym ich utrzymanie jest tańsze), jak i BPO – Business Process Outsourcing (centra prowadzące innym firmom księgowość, IT czy szeroko rozumianą obsługę klienta). Choć największymi potentatami branży są nadal Indie i Chiny, w Polsce zatrudnienie w tym sektorze znalazło już ponad 100 tysięcy osób, a ich liczba stale rośnie.
Najczęściej do pracy przyjmowani są księgowi i finansiści, ale nie tylko. Łódzki Infosys BPO Poland (polski oddział indyjskiego koncernu) specjalizuje się także w usługach zakupowych, podatkowych, procesach logistycznych, zarządzaniu bazami danych, a dodatkowo w doradztwie strategicznym i konsultingu, a zatem daje szansę na zdobycie zatrudnienia studentom i absolwentom wielu kierunków. Jeden z najpotężniejszych pracodawców województwa łódzkiego zatrudnia około 2500 osób i wciąż rekrutuje: http://www.dockinlodz.com
Dla osoby pracującej w sektorze BPO wielkim plusem jest fakt, że wykonuje zadania dla klientów zewnętrznych, zatem spotyka się z różnorodnymi problemami i zdobywa bogatsze doświadczenie, niż w przypadku, gdyby pracowała w małej firmie i wypełniała te same, monotonne obowiązki. Drugim, istotnym aspektem jest szansa podszkolenia języków obcych (np. wspomniane łódzkie centrum Infosys świadczy usługi dla firm w 48 państwach, z którymi komunikuje się w 24 językach). Praca w BPO łączy się z podróżami służbowymi, a ponadto umożliwia kontakt z reprezentantami odmiennych kultur – dając szansę na rozszerzenie horyzontów.
Ogromnym plusem pracy w sektorze BPO jest stabilność zatrudnienia i przejrzyste procedury awansu, (w odróżnieniu od sektora prywatnego, gdzie tak wiele zależy od osobistych preferencji przełożonych). Zaleta są również elastyczne godziny pracy (na zasadzie: musisz przepracować 8 godzin dziennie, a czy chcesz przyjść na 7.30 czy na 9.00 to twój wybór), dlatego też wiele osób decyduje się na podjęcie pracy jeszcze podczas studiów.
O atrakcyjności pracy w centrach usług dla biznesu decydują tez dodatkowe benefity. Wiele firm z tej branży zapewnia pakiety medyczne i dba o aktywność pracowników, dofinansowując zajęcia sportowe. Standardem są szkolenia, niekiedy też kursy językowe na miejscu, w firmie, a nawet przedszkole dla dzieci pracowników.
Więcej wiadomości z Warszawy uzyskasz na stronie: Warszawa24.ovh