Chcesz zadbać po pracy o kondycję? Postaw na bieżnię!

treadmill-3503966_960_720Bieżnia w domu może być świetną inwestycją, daje bowiem więcej możliwości do ćwiczeń, gdy tylko masz na to ochotę, a nie możesz dostać się na siłownię lub nie możesz wyjść na zewnątrz z powodu niepogody. Korzystanie z bieżni na siłowni to jedno, ale rozważanie zakupienia sprzętu do siłowni domowej to już inna sprawa. Dobra bieżnia jest droga, a kupowanie jej nie musi oznaczać automatycznie, że będziesz jej regularnie używać.

Dlatego, zanim zdecydujesz jaka bieżnia do biegania do domu będzie najlepsza w Twoim przypadku – rozważ następujące czynniki:

  • Twój budżet
  • Ile masz miejsca i czy potrzebujesz składanej bieżni
  • Ile osób będzie z niej korzystało i jak często
  • Jak będziesz z niej korzystać
  • Czy zależy Ci na dodatkach np. monitoring pracy serca itp.

Budżet jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy zakupie jakiegokolwiek domowego sprzętu do fitnessu, zwłaszcza czegoś tak dużego i kosztownego jak bieżnia. Ważne jest uzyskanie najwyższej jakości bieżni, na którą Cię stać. Bieżnia wysokiej jakości będzie wygodna, cicha, łatwa w użyciu i będzie działać przez długi czas.

Jeśli chcesz mieć bieżnię, która przetrwa, prawdopodobnie wydasz co najmniej 1000 zł, chociaż wydatek od 1500 zł do 3 000 zł zapewni większą stabilność, lepsze silniki i więcej opcji treningu.

Jest kilka takich modeli, które mieszczą się poniżej 1000 zł, ale pamiętaj, że te mogą nie trwać tak długo, zwłaszcza jeśli będziesz takiego sprzętu korzystać dużo. Jeśli masz ograniczony budżet, rozważ zakup lekko używanej lub odnowionej bieżni. Często można je znaleźć w sprzedaży wystawione na aukcjach przez poprzednich właścicieli, a także w niektórych sklepach, w których sprzedaje się używany sprzęt fitness.

Moc bieżni

Moc dostarczana przez silnik napędowy wpływa bezpośrednio na jakość bieżni i na to, jak będą się odbywać Twoje treningi. Ustalenie mocy i specyfikacji silnika może być mylące. Aby to ułatwić, pamiętaj, że jeśli masz zamiar często korzystać z bieżni, lepiej wybrać zawsze tą z większą ilością koni mechanicznych. Będziesz także potrzebował mocniejszego silnika w zależności od swojej wagi.

Inne rzeczy do wyszukiwania to:

Prędkość: Jeśli masz zamiar biegać, zdobądź bieżnię, która osiąga 10 km lub więcej.
Nachylenie: Zdobądź bieżnię o nachyleniu do 10 procent lub wyższym. Jeśli bieżnia ma funkcję spadku, jest to również cenne, aby zapewnić lepszą symulację warunków treningów na zewnątrz.
Amortyzacja: bieżnia powinna absorbować wstrząsy, a pas nie powinien się poruszać przy każdym kroku.
Stabilność: Bieżnia nie powinna się trząść podczas biegu lub chodzenia, a rama powinna pozostać stabilna.
Panel sterowania: powinien być w zasięgu i łatwy w użyciu.

Kwestia dodatków

Zanim kupisz bieżnię, pomyśl o rzeczach, które chcesz dodatkowo. Zanim pójdziesz na zakupy, zadaj sobie kilka pytań, takich jak:

  • Czy chcesz mieć różne programy do biegania lub chodzenia?
  • Czy chcesz mieć monitor pracy serca?
  • Czy chcesz mieć możliwość podpięcia bieżni do strony internetowej, w celu wypróbowania nowych ćwiczeń?
  • Potrzebujesz bieżni składanej czy masz wystarczająco dużo miejsca na stacjonarną bieżnię?

To odpowiedzi pozwolą Ci znaleźć coś odpowiedniego.