Druk UV – czym jest i co może wnieść do Twojej firmy?
Czym jest druk UV? Zacznę od krótkiego wyjaśnienia. Druki UV są podobne do wszystkich typów, które używają procesu sprawiającego, że atrament przylega do nośnika. Ale już sama technika, której używa każda drukarka, jest inna. W przypadku UV drukarki używają specjalnie przygotowanego atramentu zawierającego fotoinicjator, który po wystawieniu na działanie światła UV zamienia atrament w stały polimer i przylega do niego – jest to proces zwany „utwardzaniem”. Brzmi dość prosto, prawda? Ale jest to dość duży skok technologiczny, który oferuje naprawdę znaczące korzyści dla firm z różnych branż.
Korzyści z drukowania UV dla Twojej firmy
Poprzez rozwiązanie tego rodzaju można drukować na znacznie szerszej gamie podłoży. W przeciwieństwie do wielu innych procesów drukowania, utwardzanie UV wtopi tusz do prawie każdej powierzchni. Nie brakuje odważnych osób, które drukują na bardzo nietypowych powierzchniach – od płótna i płyt CD do betonu, drewna, metalu, plastiku i płytek ceramicznych. Jednak to druk na płytach stadur okazuje się najlepszym dla większości firm rozwiązaniem.
Otwórz drzwi do nowego świata kreatywnych możliwości.
Wszechstronność drukarek UV oferuje ogromny potencjał twórczy dla Twojej firmy i klientów. Możesz śmiało korzystać z drukarek UV do tworzenia znaków wewnętrznych, zewnętrznych i podświetlanych, plakatów, naklejek samochodowych, oklein szafek itp.
Pożegnaj się z powierzchniami do obróbki wstępnej i papierami powlekanymi.
Farby utwardzane promieniami UV zapewniają optymalną przyczepność bez potrzeby wstępnego powlekania, co oszczędza czas. Kupno nieobrobionego podłoża przekłada się również na oszczędności. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest drukowanie na szkle. Drukarka UV może obsługiwać szkło, ale wstępna obróbka jest wymagana dla uzyskania trwałego połączenia
Szybszy czas suszenia oznacza szybsze prędkości produkcji.
Nie dyskredytuj tej technologii jako niszowej tylko dlatego, że oferuje tak wiele “kreatywnych” możliwości. Farby UV utwardzają się niemal natychmiast, w zależności od koloru atramentu i natężenia światła UV. Przekłada się to na wysoką prędkość roboczą.
Drukowanie wielu warstw kolorów w tym samym czasie – drukarki UV pozwalają na jednoczesne drukowanie wielu warstw, w tym białego tuszu lub kolorów punktowych na wybranych obszarach nośnika. Lepsze nasycenie kolorów na ciałach stałych i podłożach – druki UV zapewniają spójne obrazy nawet na ciemnych i przezroczystych powierzchniach.
Ostatecznie wydrukowany produkt jest odporny na:
- blaknięcie,
- tarcie,
- wilgoć,
- wysoką temperaturę.
Ponieważ atrament został przekształcony w polimer i już został wystawiony na maksymalne poziomy promieniowania UV, jest cudownie trwały i odporny.
Zredukuj wiele czasochłonnych prac wykończeniowych.
Większość wydruków drukowanych UV nie wymaga laminowania, co zmniejsza koszty i czas produkcji. Płaskie drukarki UV mogą drukować bezpośrednio na sztywnych podłożach, takich jak DiBond i Sintra, co eliminuje czas i koszty montażu. Przy okazji możesz nawet zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną.
Bardzo ciekawy poradnik, dzięki 🙂 Polecam wam jeszcze stronę nakarm drukarkę, piszą o podobnych sprawach.
Ciekawa sprawa, jednak w naszej firmie zostajemy na razie przy zwykłych laserowych urządzeniach, z któych jesteśmy zadowoleni. Kupując zamienne tonery TFO do naszych drukarek HP oszczędzamy setki złotych na eksploatacji. Jakość też na satysfakcjonuje, a drukarki kupowane po leasingu są tak tanie, że nie opłaca się w zasadzie naprawiać zepsutych.
A ja mam sporo dokumentów, które chciałabym w jakiś sposób zabezpieczyć i zastanawiam się czy lepsza będzie laminacja dokumentów na zimno czy na gorąco? Jak laminujecie Wasze? Czy różnica jest wyczuwalna?