Jak przygotować się do rozmowy o pracę

adult-advice-analysis-1050297Rozmowa o pracę to kluczowy etap samoprezentacji w ramach procesu rekrutacyjnego. Najczęściej to od niej zależy, czy dany kandydat będzie miał szansę rozpoczęcia pracy w danym przedsiębiorstwie. Jak w takim razie przygotować się do rozmowy z rekruterem, aby wypaść jak najlepiej?

Research w Internecie oraz wśród znajomych

Przed samą rozmową warto zapoznać się z opiniami zgromadzonymi w sieci (m.in. w sekcji porad portali takich jak Pracuj.pl) lub zasięgnąć rad znajomych. Wspólne doświadczenia związane z rekrutacją do pracy mogą być dla nas wspaniałym źródłem wiedzy. Mimo iż z takiego researchu nie dowiemy się, o co konkretnie zostaniemy zapytani, to z pewnością będziemy mieć ogólne pojęcie, jak wygląda rozmowa o pracę. Szczególnie cenne będą rady od osób, które bezpośrednio nadzorują podobne procesy w firmach bądź brali udział w co najmniej kilku takich rozmowach.

Przygotowanie merytoryczne

Niezależnie od stanowiska, na które aplikujemy, warto przed rozmową o pracę przygotować się merytorycznie. Szczególnie cenna będzie wiedza na temat misji firmy, w szeregi której chcemy być włączeniu. Ponadto, mile widziana będzie znajomość bloga firmowego, ewentualnych case study, które ma w swoim portfolio przedsiębiorstwo oraz rozeznanie branżowe. W przypadku stanowisk specjalistycznych możemy być poproszeni o źródło wiedzy, z którego korzystamy dokształcając się lub ewentualne informacje potwierdzające nasze kompetencje.

Opanowanie i spokój

Kilka minut przed samą rozmową powinniśmy się wyciszyć i uspokoić. Przeważnie rozmowy o pracę odbywają się w ramach przyjętego szablonu. Oparty jest on bardzo często o paranaukowe teorie i metody tzw. coachingu, dlatego musimy być przygotowani nawet na absurdalne pytania. Ważne, aby w takiej rozmowie unikać słów „porażka”, „niepowodzenie”, „problem”. Ponadto, dobrze jest wspominać o samorozwoju, ambicjach i dużym zaangażowaniu w funkcjonowanie firmy.