Jakie zainteresowania wpisać do swojego CV?

computer-2982270_640Po uzupełnieniu CV o doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności pora na przedstawienie swoich zainteresowań. Niektórzy zupełnie rezygnują z tej rubryki, a szkoda – bowiem podczas kiepskiej lub stresującej rozmowy rekrutacyjnej możemy nawiązać do hobby ze swojego CV i nawiązać ciekawą dyskusję z pracodawcą. Ponadto, Twoje zainteresowania mogą przydać się w zdobyciu wymarzonej pracy.

Warto pamiętać o kilku kwestiach podczas uzupełniania rubryki z zainteresowaniami:

1. Przedstaw konkretnie swoje hobby.
Zamiast pisać ogólnie “sport” podaj dokładniejszą informację, np. “bieganie” lub “jazda na rowerze”. Podobnie w przypadku książek czy muzyki – doprecyzuj co Cię interesuje, czy wolisz czytać książki przygodowe, czy słuchasz muzyki klasycznej.

2. Nie wpisuj cudzych zainteresowań.
…ani hobby znalezionych w internecie. Przedstaw to, co naprawdę Cię interesuje, co lubisz robić w wolnym czasie. Podczas rozmowy może wyjść na jaw, że informacje podane przez Ciebie w CV są podkoloryzowane.

3. Nie staraj się być oryginalna/-y na siłę.
Jeśli nie masz nietypowych zainteresowań – nic nie szkodzi. Podaj informacje zgodnie z prawdą, nawet jeśli Twoje hobby wydają Ci się za nudne na wpisanie ich do CV. Za to zdziwisz się, gdy podczas rozmowy z pracodawcą wyjdzie na jaw, że macie wspólne zainteresowania!

4. Nie nawiązuj do drażliwych tematów.
Chodzi tu przede wszystkim o hobby związane z religią, seksem itp. Unikaj również nawiązywania do polityki. Nie będzie to dobrze wyglądać w CV, a może wręcz zniechęcić pracodawców do zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną.

5. Przedstaw zainteresowania nawiązujące do stanowiska pracy, o które się starasz.
W swoim CV możesz opisać hobby związane z daną branżą, np. aplikując do firmy reklamowej zrobisz dobre wrażenie informacją o interesowaniu się”reklamą w Social Media” lub – starając się o stanowisko w butiku odzieżowym -“najnowszymi trendami mody oraz tworzeniem stylizacji”.
Jeśli Twoje pasje nie mają powiązania z branżą, w której szukasz pracy – nie przejmuj się tym. Z upływem czasu może się okazać, że nawet nietypowe hobby pomoże Ci w rozwijaniu umiejętności i kompetencji zawodowych na danym stanowisku.

Wydaje się, że rubryka o zainteresowaniach jest elementem zbędnym w CV. Jednak gdy już zostaniesz zaproszona/-y na rozmowę rekrutacyjną, pracodawca zacznie wypytywać Cię o Twoje doświaczenie i umiejętności, a Ciebie nagle dopadnie stres i nie będziesz wiedział/-a o czym mówić – nawiąż do swoich pasji. Rozmowa o hobby będzie bardziej interesująca niż przejmująca cisza. A jeśli okaże się, że dzielisz wspólne pasje z pracodawcą i wzbudzisz w nim pozytywne emocje? Nie zaniedbuj tej rubryki, zwiększa ona Twoje szanse na otrzymanie pracy !