Idealna pościel: z jakiego materiału najlepsza?

Zbliża się jesień, a pokusa przytulenia i hibernacji przez cały dzień będzie jeszcze większa. Czy jest lepszy czas na zainwestowanie w nowy zestaw poszewek?

zalety pościeli bambusowejBawełna, len czy jedwab?

Jeśli chodzi o wybór najlepszego rodzaju tkaniny na pościel, istnieje wiele różnych materiałów do wyboru – ale jakie prześcieradła i poszewki są dla Ciebie najlepsze? Przedstawiamy niektóre z najbardziej popularnych opcji, aby ułatwić Ci taką decyzję.

Jedwab

Jedwabne prześcieradła są oddychające, przeciwdrobnoustrojowe i antyalergiczne, co czyni je doskonałym wyborem dla alergików i osób z chorobami, takimi jak astma. Nawet zwykła poszewka jedwabna sprawia, że człowiek czuje się luksusowo. Ten materiał jest też uważany za lepszy izolator niż egipska bawełna.

Zwróć uwagę na wagę – im wyższa, tym bardziej to świadczy o pościeli najwyższej jakości. Musisz jednak odpowiednio się tym materiałem opiekować. Jedwabną pościel należy prać ręcznie za pierwszym razem, a następnie prać w chłodnym, delikatnym cyklu z delikatnym detergentem.

Mieszana bawełna

Mieszana bawełna odnosi się do mieszanki sztucznego poliestru (lub sztucznego jedwabiu) i naturalnej bawełny. Mieszane prześcieradła bawełniane są dobrym wyborem dla osób szukających niedrogiej opcji. Mieszane prześcieradła bawełniane są nie tylko tańsze, ale także:

  • łatwiejsze w pielęgnacji,
  • szybkoschnące,
  • trwałe (syntetyki trwają dłużej niż naturalna bawełna),
  • wymagają minimalnego prasowania.

Jednak jedną z wad mieszanek jest to, że są one bardziej skłonne do pilingowania i są znacznie mniej oddychające, co czyni go mniej niż pożądaną opcją dla spoconych śpiochów.

Czysta bawełna

Prześcieradła z czystej bawełny są najpopularniejszym wyborem na prześcieradła, ponieważ odprowadzają wilgoć ze skóry, dzięki czemu nigdy nie obudzisz się z uczuciem gorąca i lepkości.

Włókna bawełniane mają albo krótkie, albo długie nitki. W górnej części skali masz bawełnę o długich, taką jak egipska (najdłuższa), które są twoimi najmocniejszymi i najtrwalszymi opcjami. Sprawią, że poczujesz się luksusowo i rzadziej strzępią się niż krótkie włókna cięte.

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna jest podobna do standardowej bawełny, ale jest przetwarzana przy użyciu wyłącznie zrównoważonych praktyk – bez pestycydów.

Jeśli szukasz produktów ekologicznych, wybierz produkty opatrzone logo organu zarządzającego.

Bambus

Innym materiałem na prześcieradło, który należy wziąć pod uwagę, jeśli szukasz zrównoważonych opcji, jest bambus. Prześcieradła bambusowe są miękkie, jedwabiste i bardzo trwałe – a przy tym posiadają certyfikat ekologiczny. Pochodzący z trawy bambusowej, najszybciej rosnącej rośliny na świecie, nie wymaga uprawy pestycydów i zużywa znacznie mniej wody niż standardowe uprawy bawełny.

Len

Ze względu na rosnącą popularność surowców i naturalnych materiałów len stał się obecnie modną tkaniną. Pochodząca z lnu, innego naturalnego włókna i niezwykle temperamentnej uprawy, pościel jest zwykle droższa niż nawet najlepsza egipska bawełna.