Czym jest zespół odstawienny

smoking-951984_640

Zespół odstawienny, inaczej objawy abstynencji nikotynowej podczas rzucania palenia to główne czynniki, które wpływają na naszą porażkę podczas walki z tym dokuczliwym nałogiem. Praktycznie każdy z palaczy kiedyś próbował bezskutecznie rzucić palenie. Nie zdawał sobie sprawy z tego czym charakteryzuje się zespół odstawienny – i przez to ulegał pokusie sięgnięcia po papierosa.

Objawy zespołu odstawiennego rozróżniamy na te fizyczne i bardziej psychiczne. W tym artykule poznasz czym charakteryzuje się zespół odstawienny, a dzięki tej wiedzy będziesz wiedział czego możesz się spodziewać podczas rzucania nałogu palenia nikotyny. Zapraszamy do lektury!

Dolegliwości fizyczne zespołu odstawiennego

Jeżeli przez lata zatruwałeś swój organizm paleniem papierosów to naturalną koleją rzeczy jest to, że organizm będzie musiał się oczyścić podczas walki z tym nałogiem. Właśnie poprzez to bardzo często, podczas abstynencji nikotynowej doświadczamy tak zwanego kaszlu palacza. Powoduje on drapanie w gardle i wydalanie wydzieliny z gardła. Jak najbardziej powinniśmy pozwolić pozbyć się organizmowi wszelkich toksyn z gardła. Właśnie dlatego kaszel palacza nie jest czymś co powinno nas martwić. Jest to jedno z następstw walki z organizmu z toksynami. Poza tym bardzo często doświadczamy również bólu i zawrotów głowy. Organizm musi również na nowo nauczyć się funkcjonować bez nikotyny – dlatego pamiętaj, najgorszy jest pierwszy tydzień po odstawieniu palenia! Sprawdź również suplement Nicorix.

Dyskomfort i zmiany psychiczne po odstawieniu palenia

Poza fizycznymi objawami, chyba najbardziej gorszymi są właśnie te objawy psychiczne. Bardzo częstym objawem jest nadmierna drażliwość. Osoba, która wprowadziła się w stan abstynencji nikotynowej niemalże z pewnością będzie borykała się z drażliwością, huśtawką nastrojów czy nawet nadpobudliwością czy agresywnością. Dlatego, jeżeli podejmujesz próby rzucenia palenia – koniecznie oznajmij to swoim najbliższym znajomym i rodzinie. Wówczas z pewnością będą oni bardziej wyrozumiali dla Ciebie i będziesz mógł liczyć na ich pomoc. Poza tym koniecznie zrezygnuj z przebywania w towarzystwie palaczy. Nie pomoże Ci to w walce z nałogiem, a z biegiem czasu sam nie będziesz chciał przebywać w ich towarzystwie – będą po prostu śmierdzieć dymem papierosowym, co nie będzie już dla Ciebie atrakcyjne.

Objawami psychicznymi zespołu odstawiennego mogą być również problemy z koncentracją czy bezsennością. Pojawić się może również uczucie rezygnacji jak i zły nastrój. Kłopotem często również bywają zaburzenia odżywiania, które powodują podjadanie między posiłkami. Wówczas powinieneś zaopatrzyć się w zdrowe przekąski tak, aby nie przytyć nadmiernie podczas walki z tym nałogiem. Pamiętaj, że gdy rzucisz palenie Twoje receptory smaku ulegną odbudowaniu, dlatego znacznie lepiej będzie smakowało Ci jedzenie. Poza tym poprawie ulegną również receptory węchu.

Jak widać, zespół odstawienny jest następstwem niezwykle dokuczliwym podczas rzucania palenia. Dlatego powinieneś uzbierać się w cierpliwość i jeżeli poznałeś już negatywne skutki zespołu odstawiennego – zaplanuj swoją skuteczną walkę z nałogiem palenia papierosów.