Pełen bak, mniej stresu – co jeszcze zrobić dla bezpieczeństwa podczas jazdy?

Uczestnictwo w wypadku drogowym to straszne doświadczenie, nawet jeśli masz szczęście uniknąć obrażeń. Badania wykazały, że ponad 90% wypadków drogowych jest spowodowanych błędami ludzkimi i dlatego można było ich uniknąć. Jest to dość niepokojąca statystyka i może naprawdę sprawić, że pomyślisz o swojej jeździe i o tym, czy zapewniasz bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom drogi podczas jazdy.

Wiadomość, że 90% wypadków można było uniknąć, choć jest to kłopotliwe, jest dla nas co najmniej świetną zachętą do odświeżenia naszego bezpieczeństwa jazdy i zachęcenia nas do obniżenia tego zaskakująco wysokiego odsetka. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie jeździć, które pomogą Ci uniknąć wypadków.

Zachowaj spokój!

Zachowanie spokoju przez cały czas, pomimo błędów popełnianych przez innych kierowców, to fantastyczny sposób na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Wściekłość na drodze i agresja są poważnie szkodliwe dla naszej jazdy, powodując, że tracimy koncentrację, nie patrzymy, gdzie jedziemy. W rzeczywistości wściekłość na drogach jest główną przyczyną wypadków drogowych – czy to z powodu gniewu, czy rozproszenia. Z powodu takiej dekoncentracji możesz też zapomnieć zatankować i niezbędna będzie pomoc drogowa i dowóz paliwa.

Chociaż dobrze jest powiedzieć „zachowaj spokój bez względu na wszystko”, w rzeczywistości jest to znacznie trudniejsze. Kiedy jesteś zły na działania innego kierowcy, jak możesz po prostu zachować spokój? Emocje tak naprawdę nie działają. Sprawdź, czy nikt nie potrzebuje pomocy medycznej, oddal się od miejsca wypadku w bezpieczne miejsce i zadzwoń do swojego ubezpieczenia, pomocy drogowej i prawnika specjalizującego się w wypadkach samochodowych, jeśli potrzebujesz porady.

Kilka wskazówek:

– Unikaj prowadzenia pojazdu, gdy jesteś zdenerwowany lub spięty, jeśli to możliwe

– Nie zostawiaj wyjazdu na ostatnią chwilę, ponieważ spóźnienie powoduje wysoki poziom stresu

– Nie okazuj irytacji, nawet gdy jesteś naprawdę zły na innych kierowców

– Nigdy nie wychodź z samochodu, aby skonfrontować się z innym kierowcą

Utrzymuj pojazd w dobrym stanie!

Utrzymanie samochodu w dobrym stanieto świetny sposób na zmniejszenie ryzyka wypadku. Jest kilka szybkich i łatwych rzeczy do sprawdzenia raz lub dwa razy w miesiącu, aby upewnić się, że Twój samochód jest w doskonałym stanie. Najważniejsze rzeczy do sprawdzenia to:

– Olej

– Chłodnica

– Opony

Ustalenie miesięcznego harmonogramu wykonywania każdej z tych kontroli będzie niezwykle korzystne.

Zaplanuj co miesiąc ustaloną godzinę na wymianę oleju, uzupełnienie wody/środka zapobiegającego zamarzaniu, sprawdź, czy cała elektryka/światła działają (dobrze do tego celu przydadzą się zapasowe żarówki i bezpieczniki), sprawdź głębokość bieżnika. Twoja widoczność dla innych kierowców jest niezwykle ważna, a upewnienie się, że przekazujesz swoje działania ruchowi drogowemu, jest niezawodnym sposobem, aby być widocznym.

Często, gdy nie jesteśmy pewni, co robią inni kierowcy lub gdy są niewidoczni, zdarzają się błędy i wypadki, więc upewnij się, że jesteś wyraźnie ustawiony na drodze i informuj o swoich działaniach w odpowiednim czasie. Jedź z reflektorami, aby zwiększyć widoczność, i używaj kierunkowskazów podczas manewrowania.