Klimatyzacja – czy może być szkodliwa i jak temu zapobiec?

Gdy upał i wilgoć zaczynają nas przytłaczać, zastanawiamy się, jak przeżylibyśmy bez klimatyzacji. Wygodnie jest włączyć klimatyzację, gdy tylko temperatura sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, ale może to być szkodliwe nie tylko dla portfela.

Wykazano, że stare i źle utrzymane jednostki klimatyzacyjne są przyczyną wielu schorzeń, w tym chorób układu oddechowego i rozprzestrzeniania się niektórych chorób. Na szczęście dość łatwo jest zminimalizować takie ryzyko.

Ponieważ klimatyzacja jest teraz wszędzie – w naszych domach, samochodach i biurach – ważne jest, aby utrzymywać jednostki w czystości, aby chronić jakość powietrza w pomieszczeniach i dobre samopoczucie – zobacz tutaj.

Jedną z popularnych usług, które możesz zobaczyć w reklamach, jest czyszczenie kanałów powietrznych. Chociaż pomysłodawca jeszcze nie może dostarczyć dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​coroczne czyszczenie przewodów powietrznych w domu zmniejszy problemy zdrowotne, zaleca ich czyszczenie, jeśli widoczny jest wzrost pleśni lub nagromadzenie kurzu.

Specjaliści z branży ostrzegają również przed problemami zdrowotnymi związanymi z widocznym kurzem i pleśnią. Istnieje kilka powodów, dla których profesjonalny technik powinien co roku oceniać lub czyścić system klimatyzacji przed jego uruchomieniem. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo użytkownika.

Wewnętrzna sekcja klimatyzatora powoduje kondensację przez całe lato, gdy klimatyzator pracuje, i jest głównym katalizatorem rozwoju pleśni. Ponieważ system jest uśpiony przez zimę, pleśń może się rozprzestrzeniać i rosnąć, a jeśli nie zostanie odpowiednio oczyszczona, może powodować problemy z oddychaniem i to, co niektórzy nazywają „zapachem brudnych skarpet”. Koło dmuchawy i silnik mogą również zostać pokryte kurzem, który jest źródłem pożywienia dla rozwoju pleśni.

Czy część twojego domu została niedawno odnowiona?

To kolejny dobry powód, aby wyczyścić kanały powietrzne. Remonty domów, zwłaszcza jeśli wprowadzono zmiany mające na celu usunięcie azbestu lub farby na bazie ołowiu, mogą spowodować, że niechciane zanieczyszczenia dostaną się do kanałów. Wyczyszczenie tych zanieczyszczeń przed rozpoczęciem korzystania z klimatyzatora w okresie letnim zapewnia, że kurz i cząsteczki z remontu nie będą krążyć po całym domu.

Oprócz profesjonalnego czyszczenia kanałów wentylacyjnych, istnieją inne kroki, które możesz podjąć, aby Twój klimatyzator był bezpieczniejszy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej dlaczego warto mieć klimatyzację w domu, ale równocześnie też poszerzaj swoją wiedzę na temat złej jakości powietrza i o tym, jak możesz ją poprawić.

Jak klimatyzator może powodować słabą jakość powietrza w Twoim domu?

Większość domowych jednostek klimatyzacyjnych recyrkuluje powietrze wewnętrzne w celu oszczędzania energii. Może to negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniach. Gdy nie wykonuje się podstawowej konserwacji, takiej jak wymiana filtrów, przepływ powietrza jest ograniczony. Brudne filtry nie zatrzymują alergenów, pestycydów i innych zewnętrznych czynników drażniących przed wejściem do domu.