Konwektor elektryczny, czyli grzejnik może być… ładny

Biura, hotele, szkoły, sklepy detaliczne, obiekty sportowe – zwykle w tego rodzaju budynkach znajdują się pomieszczenia, które trzeba skutecznie ogrzać i nie zniechęcić przebywających w nich ludzi technicznymi instalacjami. Można taki efekt uzyskać przy pomocy ładnie wyglądających grzejników, takich jak konwektor elektryczny, promiennik sufitowy lub stojący promiennik podczerwieni. W tych zastosowaniach wygląd urządzenia grzewczego jest tak samo ważny jak jego wydajność. Aby zapewnić odpowiednią kombinację estetyki i wydajności, konwektory mogą być idealnym rozwiązaniem dla budynków o złożonych potrzebach grzewczych.

Co to jest konwektor elektryczny?

Grzejnik konwektorowy – znany wielu osobom również jako konwektor elektryczny, grzejnik konwekcyjny lub po prostu konwektor – to grzejnik bez wentylatora, który wykorzystuje naturalną konwekcję do przenoszenia ogrzanego powietrza z powrotem do klimatyzowanej przestrzeni – dzięki czemu praca takiego urządzenia jest znacznie cichsze niż w przypadku grzejnika wentylatorowego. Bez użycia wentylatora do nadmuchu powietrza, konwektor jest doskonałym wyborem do ogrzewania pomieszczeń i zminimalizowania cyrkulacji kurzu i pyłków, co zapewnia lepsze środowisko pracy.

Architekci i projektanci wnętrz spędzają niezliczone godziny na aranżacji pomieszczeń, tworząc w tych przestrzeniach pożądaną atmosferę. Często zachwycamy się, jak zastosowanie światła oraz dobór kolorów, mebli i materiałów wpływa na atmosferę w hotelowym lobby lub biurowej sali konferencyjnej. W takich pomieszczeniach urządzenia grzewcze muszą wtopić się lub dopasować do otaczającego je środowiska. Jednocześnie jednostki te muszą spełniać wymagania dotyczące wydajności i skuteczności ogrzewania, zapewniając brak problemów związanych z zimnymi przeciągami w pobliżu okien, zmniejszanie kondensacji szkła i pomoc w destratyfikacji powietrza w przestrzeni.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania grzewczego dla każdego budynku. Wyspecjalizowani architekci i inżynierowie muszą raczej rozwiązać swoje odrębne problemy z ogrzewaniem za pomocą dostosowywalnych rozwiązań, aby zapewnić optymalną opłacalność i ogólną funkcjonalność. Konwektor elektryczny idealnie nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach o dużej rozpiętości okien, takich jak biura, szkoły czy lobby hotelowe. Zazwyczaj te urządzenia montowane są na poziomie podłogi, na ścianach zewnętrznych i pod oknami. Dzięki temu konwektory zapewniają ruch powietrza w górę, aby przeciwdziałać zimnym przeciągom i zminimalizować kondensację pary wodnej.

Jak działa konwektor elektryczny?

Korzystając z naturalnego zjawiska znanego jako konwekcja ciepła, powietrze wewnątrz konwektora jest ogrzewane, stając się mniej gęste niż otaczające go chłodne powietrze, umożliwiając mu unoszenie się dzięki wyporowi. Gdy ogrzane powietrze unosi się, chłodniejsze powietrze z podłogi jest zaciągane przez konwektor elektryczny, tworząc stały przepływ. Jeśli umieścisz konwektory pod oknem, ogrzane powietrze unosi się i blokuje dolny ciąg zimnego powietrza, tworząc ogrzewaną kurtynę powietrzną. Wszystkie konwektory zawierają dwa elementy, które współpracują ze sobą, aby bezpiecznie dostarczać ogrzane powietrze do przestrzeni: sterownik mocy i ogranicznik temperatury.

Grzejnik przekształca energię elektryczną w ciepło, przepuszczając prąd elektryczny przez specjalnie zaprojektowany drut oporowy. Elementy stosowane w konwektorach są osłonięte metalem i zbudowane ze spiralnie nawiniętego drutu oporowego zatopionego w proszku izolacyjnym (tlenek magnezu, MgO) w osłonie metalowej. Żebra są dodawane do grzejnika, aby poprawić przenoszenie ciepła, tworząc efekt komina, kierując powietrze do opływania elementu i większej powierzchni żebra, aby ogrzewać powietrze przechodzące przez jednostkę. Większość grzejników konwekcyjnych ma aluminiowe lamele połączone ciśnieniowo z prętem. Jednak konwektory do dużych obciążeń i przeciwwybuchowe mają dostosowane stalowe żebra przylutowane do pręta, aby lepiej radzić sobie z wyższymi wymaganiami.