Leczenie bruksizmu za pomocą botoksu czy to skuteczne?
Botoks to klasa leków znana jako neuromodulator. Neuromodulatory modyfikują komunikację synaptyczną poprzez szereg mechanizmów, które można ogólnie podzielić na efekty ukierunkowane bezpośrednio na synapsy i te, które pośrednio modyfikują interakcje synaptyczne poprzez zmianę pobudliwości neuronów. W kategoriach laika neuromodulatory blokują impuls nerwowy lub modyfikują impuls.
W przypadku botoksu zapobiega on lub zmniejsza impulsy nerwowe powodujące skurcze mięśni poprzez hamowanie substancji chemicznej zwanej acetylocholiną. Na twarzy wiele linii lub zmarszczek jest spowodowanych skurczem mięśni leżących pod spodem. Jeśli zmniejszysz lub wyeliminujesz skurcz tego mięśnia, pozwoli to rozluźnić leżącą nad nim skórę, zmniejszając lub eliminując zmarszczki. Podobnie w przypadku większych mięśni można modyfikować ich zdolność do równie silnego skurczu i tak pojawił się pomysł na to, że botoks również może przydać się w przypadku leczenia bruksizmu.
Botoks i bruksizm
Zaburzenie jakim jest bruksizm może mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej i zdrowie jamy ustnej. Osoby cierpiące na bruksizm zgrzytają zębami. Ty również cierpisz na bruksizm, gdy nieświadomie zgrzytasz zębami. Zwykle dzieje się to w nocy, chociaż niektórzy ludzie zgrzytają zębami również w ciągu dnia, często w stresujących sytuacjach. Chociaż możesz nie być świadomy swojego zgrzytania zębami, Twój dentysta powinien zauważyć oznaki bruksizmu podczas regularnych wizyt. Objawy bruksizmu obejmują:
-
Nieprawidłowe zużycie zębów i ukruszone zęby
-
Wrażliwe zęby spowodowane zużyciem szkliwa
-
Ból i napięcie w szczęce i uszach
Trudno jest zdiagnozować przyczynę bruksizmu, ale często jest on związany z niewspółosiowością zębów, stresem lub lękiem. Bruksizm to poważne zaburzenie, które może prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów i szkliwa, ciągłego bólu szczęki i uszu, a nawet do utraty zęba.
Leczenie bruksizmu z pomocą botoksu
Zabiegi toksyną botulinową typu A, powszechnie znaną jako toksyna botulinowa, mogą przynieść ogromną ulgę w bólu szczęki, bólach głowy i innych nieprzyjemnych problemach związanych z bruksizmem. Leczenie toksyną botulinową bruksizmu może również złagodzić wygląd linii szczęki.
Ostatnio wiele mówi się na temat, że toksyna botulinowa może okazać się bardzo przydatna do leczenia nadmiernej aktywności mięśni i spastyczności. Oczywiście istnieje również wiele innych metod leczenia, ale zwykle nie są skuteczne np. leki przeciwzapalne, czy urządzenia dentystyczne,
Owszem, istnieją też urządzenia dentystyczne zabezpieczające zęby osób cierpiących na bruksizm przed uszkodzeniem w nocy. Jednak nie są one w stanie pomóc w przypadku bolesnych skutków ubocznych wynikających zgrzytania zębami. Ponadto poziom zgodności z urządzeniami, takimi jak osłony nocne, jest wyjątkowo niski, a urządzenia te są bezwartościowe, jeśli nie są używane.
Poprzez wstrzyknięcie małych dawek toksyny botulinowej bezpośrednio do mięśnia żwacza (duży mięsień poruszający szczęką), mięsień ten zostaje osłabiony na tyle, aby zatrzymać mimowolne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. To znacznie rozluźnia mięśnie i zmniejsza zużycie zębów spowodowane zgrzytaniem.
Dowiesz się więcej tutaj: https://www.medica.bialystok.pl/.