Streszczenia książek biznesowych – zdobywaj ekspercką wiedzę szybciej i łatwiej

Jeśli prowadzisz własny biznes, to doskonale wiesz o tym, jak ważne jest zdobywanie nowej wiedzy i wprowadzanie jej w życie. Wiesz też niestety, jak trudno jest znaleźć na to czas. Streszczenia książek biznesowych są więc sposobem na to, by zdobywać ekspercką wiedzę o wiele szybciej i łatwiej. Najważniejsze informacje i wskazówki, które autor umieścił w swojej książce, poznasz w 15 minut.

Dlaczego warto wybrać streszczenia książek biznesowych

Sposobów na zdobywanie wiedzy biznesowej jest kilka. Książki i streszczenia są jednym z nich. Jeśli doceniasz korzyści, które płyną z czytania książek, to z całą pewnością docenisz również te, które daje czytanie streszczeń. Nie tylko zyskujesz dostęp do świetnej wiedzy w dobrej cenie i wygodnej formie, ale – w odróżnieniu od książek – otrzymujesz możliwość przyswajania jej w niewiarygodnie szybkim tempie. Czytanie streszczenia jednej książki to zaledwie kwadrans.

Dla tych, którzy na co dzień słuchają audiobooków, streszczenia książek biznesowych dostępne są w wersji audio. Wiedza zdobyta w ten sposób jest więc już nie tylko wartościowa, wygodna i szybka, ale również możliwa do odkrycia podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli zaczniesz korzystać ze streszczeń książek w trakcie drogi do pracy i podczas powrotu do domu, to dziennie zapoznasz się z treścią aż 2-3 książek biznesowych. Prawda, że robi wrażenie?

Czy streszczenia mogą zastąpić czytanie książek?

  • Streszczenie czy książka? A może jedno i drugie?

Mogą, ale nie muszą. Streszczenia książek biznesowych nie są konkurencją dla książek samych w sobie. Są jedynie propozycją innego podejścia do nich. Zestawienie książki ze streszczeniem może wypaść na korzyść streszczenia, ale nie jest to oczywiste.

  • Ze streszczeniem książki zadecyduj, czy warto czytać jej całość

Ty decydujesz o tym, czy po przeczytaniu lub przesłuchaniu skróconej wersji zechcesz zapoznać się z całością. Może okazać się, że pomysł kupienia i przeczytania danej pozycji byłby jedynie stratą czasu i pieniędzy. Szczególnie wtedy, gdy wszystko w niej zawarte jest Ci już znajome. Innym razem streszczenie pozwoli Ci upewnić się, że naprawdę warto to zrobić.

  • Kiedy nie masz czasu, streszczenie to jedyny sposób na poznanie książki

A co jeśli chcesz czytać książki biznesowe od dawna, lecz stale brakuje Ci na to czasu? Oto jeszcze jeden częsty scenariusz. Lista tytułów do nadrobienia rośnie, a szanse na to jedynie maleją. W takich chwilach streszczenia książek biznesowych są nie tylko szybkim i łatwym sposobem zdobywania eksperckiej wiedzy, ale również jedynym realnym. A przecież warto mierzyć siły na zamiary. Czasem streszczenie w zdobywaniu wiedzy jest niczym trening dla biegacza, który rozgrzewa się przed maratonem.

Jak streszczenia i książki mogą się uzupełniać

Poza wymienionymi już wyżej przykładami udanej współpracy między książką a jej streszczeniem istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których streszczenia mogą uzupełniać się z książkami biznesowymi.

Przypomnienie sobie już przeczytanych książek. Z przeczytanych lata temu książek w pamięci niewiele pozostaje. Streszczenie to łatwy sposób na to, by odświeżyć tamtą wiedzę i przypomnieć sobie to, co było w niej najważniejsze. Nie musisz kolejny raz czytać całości.

Utrwalenie zdobytej w książce wiedzy. Przy czytaniu książki o biznesie większość osób wykonuje notatki. I nic w tym dziwnego, trudno byłoby zapamiętać całość książki. Finalnie to te najważniejsze myśli w niej zawarte zostaną w głowie na dłużej. Streszczenia książek biznesowych zawierają właśnie to, co znalazłoby się w starannie przygotowanych notatkach. W ten sposób pomagają utrwalić przeczytaną w książce wiedzę lub też zapoznać się bezpośrednio z tym, co w niej kluczowe.

Szybki dostęp do potrzebnych informacji. Do streszczeń w każdej chwili możesz wrócić. Ta esencja każdej książki dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli znajdziesz się w sytuacji biznesowej, w której potrzebujesz wiedzy z konkretnej książki, to szybko wyszukasz ją i sprawdzisz.