Masaż Shiatsu – czym się charakteryzuje?

massage-3784133__340

W dzisiejszym zabieganym świecie odnowa biologiczna zarówno naszego ciała jak i ducha jest nieraz niezbędnym czynnikiem dla odpowiedniego funkcjonowanie ludzkiego ciała. Stres niemalże nieprzerwanie towarzyszy nam w ciągu dnia dlatego często uciekamy się do masażów regeneracyjnych dla poprawy kondycji. Nie inaczej jest z masażem Shiatsu.

Charakterystyka tej techniki wywodzi się już z czasów starożytnych Chin, jednak opracowany został przez Japończyków. Swoją popularność zdobył dopiero w XX wieku. Shiatsu często określany jest jako masaż w formie akupunktury bez igieł lub też masaż punktowy. Sama nazwa wskazuje na charakter tego masażu. Z japońskiego ‘shi’ oznacza ‘palec’, natomiast ‘atsu’ tłumaczy się jako nacisk. Z samego założenia Shiatsu poprawia przepływ energii Chi, co bezpośrednio wpływa na fizyczną i psychiczną kondycję człowieka.

Przebieg masażu Shiatsu

W zależności od salonu, masaż wykonywany jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Zmienną jest tutaj również ubiór osoby masowanej. Często do masażu podchodzimy nago z zakryciem w formie ręcznika. Innym przypadkiem jest luźne ubranie. Osoba wykonująca masaż Shiatsu nie stosuje żadnych olejków ani innych specyfików. Całość masażu opiera się na odpowiednim ucisku punktowym, który nie jest spowodowany siłą mięśni lecz konkretnym rozłożeniem ciężaru ciała osoby masującej. Masażysta z reguł używa całych dłoni, samych palców, przedramion, kolan, stóp i łokci. Celem tych czynności jest masowanie punktów energetycznych rozłożonych na całym ciele. Charakterystyczne są tutaj dwa etapy – w jednym leżymy na brzuchu i masowane są punkty tylne naszego ciała. W drugim etapie natomiast kładziemy się na plecach i wtedy masażysta skupia swoją uwagę na przodzie.

W Shiatsu kluczowa jest siła nacisku jaką dobiera osoba masująca. Zależna jest ona bezpośrednio od wrażliwości na ból pacjenta jak i jego potrzeb.

Na co polecany jest masaż Shiatsu?

Shiatsu jako czynnik odblokowujący punkty energetyczne człowieka zalecany jest przede wszystkim osobom borykającymi się z różnymi dolegliwościami. Często stosowany jest również profilaktycznie – dla odnowy biologicznej i relaksu. Shiatsu jest również masażem łagodzącym bóle, dlatego polecany jest na bóle głowy (w tym migreny) i na naderwane ścięgna – na przykład pleców. Ponadto technika ta łagodzi bóle i napięcia w karku, barkach i szyi, co powoduje przyjemne uczucie lekkości. Dodatkowo Shiatsu pozytywnie wpływa na problemy ze snem i redukuje uczucie stresu, dzięki czemu masaż ten znajduje swoją aprobatę głównie w dużych miastach gdzie walka ze stresem jest na początku dziennym. Omawiany masaż stosowany jest również jako lek na dolegliwości związane z menopauzą jak i jako forma regeneracji po różnych urazach.

Podsumowując, masaż Shiatsu znajduje swoje szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Uciekają się do niego ludzie w różnym wieku, z przeróżnymi dolegliwościami. Sama sesja trwa maksymalnie półtora godziny, a jej cena waha się w przedziale od 100 do 300 złotych.

Sprawdź te masaże Bydgoszcz.