Problemy opiekunek: choroby psychiczne podopiecznych

hand-2906458_960_720

Opiekunki osób starszych często muszą mierzyć się z czymś więcej niż tylko problemami swoich podopiecznych w codziennych aktywnościach. U seniorów dość często pojawiają się choroby i problemy psychiczne o bardzo różnym podłożu i przebiegu.

Wiemy, ale bagatelizujemy

Choroby psychiczne, takie jak choćby bardzo często występująca depresja, mogą być i bywają czasem diagnozowane również u seniorów. Nie przywiązuje się do nich jednak należytej wagi, skupiając się przede wszystkim na chorobach ciała. Skutek jest taki, że opiekunka trafiająca do nowego środowiska musi poradzić sobie także z dodatkowymi problemami. Nie jest bowiem prawdą, że przy poważnych chorobach ciała, choroby umysłu tracą na znaczeniu. Czasem nie są tak wyraźne, jak u osób fizycznie zdrowych, ale nadal pozostają równie niebezpieczne.

Opieka to wsparcie

Brzmi to trochę patetycznie, ale opiekunka przede wszystkim jest wsparciem duchowym dla podopiecznych. Eksperci, wśród nich opiekunki wyjeżdżające do Niemiec z agencją medipe.pl, opisują wiele chorób psychicznych dotykających seniorów. Zwracają też uwagę na to, że w każdym przypadku to opiekunka staje się osobą najbliższą pacjentowi. To na niej będzie ciążył obowiązek wspierania chorego, ona też będzie bezpośrednio mierzyła się z przejawami depresji, demencji lub chorób neurodegeneracyjnych, które mogą wpływać na zachowanie chorego.

Bardzo często opiekunka może pomóc, po prostu słuchając pacjenta, rozmawiając z nim i generalnie organizując czas. To czynności, o których nie zawsze wspomina się w kontekście opieki, a jeśli już, to raczej jako elementy etosu zawodowego. W praktyce nie ma to niczego wspólnego z heroiczną walką – to zwykła, ludzka pomoc, nieprzypominająca tego, co można przeczytać w fabularyzowanych wspomnieniach.

Dodatkowy problem

Choroby psychiczne podopiecznych mają również drugie dno – często pozostają niezdiagnozowane, natomiast doświadczona opiekunka łatwo wychwyci objawy depresji. Jest wówczas osobą, która próbuje poruszyć ten temat z rodziną, może zasugerować konieczność spotkania z psychogeriatrą lub psychiatrą. Bliscy podopiecznych różnie reagują na te wiadomości, natomiast zadaniem opiekunki jest zapewnienie pacjentowi opieki na najwyższym poziomie, a zatem niepokojące symptomy nie mogą pozostawać niezauważone. Jeśli rodzina nie podejmie odpowiednich działań, często oznacza to, że para opiekunki stanie się trudniejsza, niż początkowo zakładano. Choroba psychiczna pacjenta może zmienić całkowicie jego zachowanie, a także utrudnić stosowanie niektórych zabiegów opiekuńczych na co dzień. Między innymi dlatego środowiska z chorobami psychicznymi są obsługiwane przez opiekunki najlepsze w swoim zawodzie – one potrafią nieść pomoc nawet w trudnych przypadkach.