Metody walki z kornikami – szkodnikami drewna

Korniki to małe, brązowe chrząszcze o wydłużonym ciele i krótkich nogach. Mają czułki w kształcie maczugi. Wykopują ścieżkę przez warstwę kory i włókna drzewnego do składania jaj. Korniki wypychają proszek drzewny na zewnątrz i do tyłu. Pod korą oraz w warstwie włókien drzewnych żyją larwy koloru białego bez odnóży.

Wiercą skomplikowane labirynty. Korniki bytują również na słabych i chorych drzewach w okresie aktywnej hodowli (rozmnażanie chrząszczy). Mogą również atakować silne i zdrowe drzewa. To niewątpliwie jeden z najgroźniejszych owadów niszczących lasy i konstrukcje drewniane, dlatego nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się jak pozbyć się korników?

Co powinieneś wiedzieć o kornikach przed wybraniem metody zwalczania?

Kornik ma zwykle niewielkie rozmiary – 0,9 – 9 mm dla gatunków ze średnich szerokości geograficznych. Gatunki południowe mogą mieć do 1,5 cm długości. Sezon lotny chrząszcza zależy od gatunku – są gatunki, które zaczynają latać wczesną wiosną, a także gatunki latające przez całe lato.

Poszczególne gatunki korników różnią się nawet porą dnia, kiedy latają: niektóre latają tylko w ciągu dnia od rana do wieczora, inne latają o zmierzchu. Istnieje symbioza chrząszcza, piasku, kilku grzybów i drożdży. Często są wektorami własnych grzybów. Korniki przy okazji ułatwiają przetwarzanie słabo rozkładającej się celulozy (ksylemu) i okazują się dobrym składnikiem odżywczym dla środowiska. Jednak niektóre gatunki mogą powodować masowe niszczenie lasów. Wiele chrząszczy szkodzi rolnictwu.

Korniki sosnowe – największy problem w naszym rejonie

Korniki sosnowe żyją pod korą sosen. Dorosłe osobniki zarażają nowe drzewa, przegryzając zewnętrzną korę, pozostawiając małe okrągłe otwory w korze, z których może wyciekać żywica sosnowa. Dorosłe korniki sosnowe tworzą tunele lub galerie pod korą, w których łączą się w pary i składają jaja. Chrząszcze larwalne wylęgają się z chodników i tworzą nowe tunele, żywiąc się wewnętrzną korą drzewa. Kiedy larwy w końcu przekształcą się w dorosłe osobniki, wydrążają dziurę w drzewie i przelatują do drugiego. Cykl życia tych chrząszczy w miesiącach letnich może trwać nawet 21 dni. Aktywność kornika sosnowego zwykle zatrzymuje się, gdy temperatura spada.

Korniki – czy można się ich skutecznie pozbyć i w jaki sposób?

Kornik w domach, konstrukcjach z bali, a na dachach – belki stropowe, krokwie – to ogromny problem dla wielu właścicieli. Właściciele domów drewnianych często potrzebują odpowiedzi na takie pytania jak: jak walczyć, jak pozbyć się kornika? W walce z kornikami może przeszkadzać nieskuteczność środków chemicznych ze względu na to, że w drewnie żyją chrząszcze. Kontrola – należy stosować odpowiednie praktyki leśne, takie jak:

• dzienniki pułapek,
• pułapki feromonowe,
• kwarantanna.

Tylko metody mikrofalowe mogą zagwarantować 100% eliminację owadów. Sprzęt mikrofalowy skutecznie eliminuje korniki, pędraki, jaja i pleśń.