Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

currency-3077900_1280

Rynek usług finansowych dla ludzi potrzebujących pieniędzy nie ogranicza się do kredytów bankowych. Istnieje bardzo rozbudowany sektor pożyczek pozabankowych, który sprawnie zaspakaja wiele bieżących potrzeb zwykłych ludzi. O ile na mieszkanie czy budowę domu faktycznie wziąć można tylko kredyt w banku, o tyle na drobniejsze wydatki, takie jak telewizor czy naprawa dachu warto rozważyć inne formy pożyczania pieniędzy.

Obok form tradycyjnych, takich jak pożyczki – minikredyty od firm nie będących bankami lub osób prywatnych – oraz chwilówek, czyli drobnych sum pieniędzy pożyczanych na krótki okres czasu pojawiły się również pożyczki społecznościowe, które polegają na tym, że jednak osoba prywatna pożycza pieniądze od innej osoby prywatnej – jak od znajomego. Specjalne serwisy, takie jak na przykład matchbanker.pl, pozwalają na wzajemne znalezienie się i skontaktowanie się ludzi, którzy pieniędzy potrzebują i tych, którzy pieniądze mają. Jak to działa w praktyce?

Na platformie internetowej zajmującej się obsługą pożyczek społecznościowych osoba zainteresowana pożyczką zamieszcza stosowne ogłoszenie: na jaki okres i jaką sumę pieniędzy chciałaby pożyczyć, a także ile jest gotowa za taką pożyczkę zapłacić. Na jej ogłoszenie odpowiedzieć mogą potencjalni pożyczkodawcy – użytkownicy serwisu, którzy dysponują taką kwotą pieniędzy i są zainteresowani warunkami. Ponieważ wszyscy użytkownicy są weryfikowani już w momencie rejstracji w serwisie, po skojarzeniu pożyczkobiorcy z pożyczkodawcą muszą oni jedynie ustalić niezbędne szczegóły i przelać pieniądze. To wszystko!

Idea pożyczek społecznościowych bazuje na pożyczkach sąsiedzki – kiedy jeden sąsiad pożyczał od drugiego pieniądze na niespodziewane wydatki. Ponieważ w dzisiejszych czasach kontakty sąsiedzkie zastępuje nam Internet, również ta forma sąsiedzkiej pomocy przeniesiona została do sieci. Pożyczka społecznościowa ma tę zaletę, że pożycza się od ludzi takich samych jak my, a nie od wielkich korporacji czy instytucji finansowych chcących na nas zarobić. Dzięki temu uzyskać można naprawdę dobre warunki, gdyż pożyczkodawcy są elastyczni w swoich ofertach.

W przeciwieństwie do chwilówek oferowanych przez instytucje pozabankowe, pożyczki społecznościowe mogą być spłacane w ratach czy udzielane na dłuższy niż trzydzieści dni okres czasu. Dzięki temu w sektorze pożyczek społecznościowych można znaleźć pożyczki lepiej dopasowane do naszych potrzeb kredytowych, a w razie wypadków losowych – renegocjować terminy spłat bez większych dodatkowych kosztów.

Jako że umowę o pożyczce zawierają dwie osoby cywilne, nie jest ona zazwyczaj tak skomplikowana jak umowa oferowana nam przez wszelakie instytucje finansowe. Charakteryzuje się prostotą, bo chodzi o to, żeby obydwie strony dobrze rozumiały na co się decydują. Nie ma w nich żadnych ukrytych opłat czy kuriozalnych zapisów, ani też żadnego drobnego druku. Wszystko wyłożone jest wprost: kto komu, kiedy i ile pieniędzy ma przelać.

Ta nowa forma pożyczkowa nie jest może najpopularniejszą, jednak z dnia na dzień zyskuje na popularności: coraz więcej osób bierze i udziela pożyczek społecznościowych, robiąc im tym samym dobrą renomę.