Na czym polegają pożyczki społecznościowe?
Rynek usług finansowych dla ludzi potrzebujących pieniędzy nie ogranicza się do kredytów bankowych. Istnieje bardzo rozbudowany sektor pożyczek pozabankowych, który sprawnie zaspakaja wiele bieżących potrzeb zwykłych ludzi. O ile na mieszkanie czy budowę domu faktycznie wziąć można tylko kredyt w banku, o tyle na drobniejsze wydatki, takie jak telewizor czy naprawa dachu warto rozważyć inne formy pożyczania pieniędzy.
Obok form tradycyjnych, takich jak pożyczki – minikredyty od firm nie będących bankami lub osób prywatnych – oraz chwilówek, czyli drobnych sum pieniędzy pożyczanych na krótki okres czasu pojawiły się również pożyczki społecznościowe, które polegają na tym, że jednak osoba prywatna pożycza pieniądze od innej osoby prywatnej – jak od znajomego. Specjalne serwisy, takie jak na przykład matchbanker.pl, pozwalają na wzajemne znalezienie się i skontaktowanie się ludzi, którzy pieniędzy potrzebują i tych, którzy pieniądze mają. Jak to działa w praktyce?
Na platformie internetowej zajmującej się obsługą pożyczek społecznościowych osoba zainteresowana pożyczką zamieszcza stosowne ogłoszenie: na jaki okres i jaką sumę pieniędzy chciałaby pożyczyć, a także ile jest gotowa za taką pożyczkę zapłacić. Na jej ogłoszenie odpowiedzieć mogą potencjalni pożyczkodawcy – użytkownicy serwisu, którzy dysponują taką kwotą pieniędzy i są zainteresowani warunkami. Ponieważ wszyscy użytkownicy są weryfikowani już w momencie rejstracji w serwisie, po skojarzeniu pożyczkobiorcy z pożyczkodawcą muszą oni jedynie ustalić niezbędne szczegóły i przelać pieniądze. To wszystko!
Idea pożyczek społecznościowych bazuje na pożyczkach sąsiedzki – kiedy jeden sąsiad pożyczał od drugiego pieniądze na niespodziewane wydatki. Ponieważ w dzisiejszych czasach kontakty sąsiedzkie zastępuje nam Internet, również ta forma sąsiedzkiej pomocy przeniesiona została do sieci. Pożyczka społecznościowa ma tę zaletę, że pożycza się od ludzi takich samych jak my, a nie od wielkich korporacji czy instytucji finansowych chcących na nas zarobić. Dzięki temu uzyskać można naprawdę dobre warunki, gdyż pożyczkodawcy są elastyczni w swoich ofertach.
W przeciwieństwie do chwilówek oferowanych przez instytucje pozabankowe, pożyczki społecznościowe mogą być spłacane w ratach czy udzielane na dłuższy niż trzydzieści dni okres czasu. Dzięki temu w sektorze pożyczek społecznościowych można znaleźć pożyczki lepiej dopasowane do naszych potrzeb kredytowych, a w razie wypadków losowych – renegocjować terminy spłat bez większych dodatkowych kosztów.
Jako że umowę o pożyczce zawierają dwie osoby cywilne, nie jest ona zazwyczaj tak skomplikowana jak umowa oferowana nam przez wszelakie instytucje finansowe. Charakteryzuje się prostotą, bo chodzi o to, żeby obydwie strony dobrze rozumiały na co się decydują. Nie ma w nich żadnych ukrytych opłat czy kuriozalnych zapisów, ani też żadnego drobnego druku. Wszystko wyłożone jest wprost: kto komu, kiedy i ile pieniędzy ma przelać.
Ta nowa forma pożyczkowa nie jest może najpopularniejszą, jednak z dnia na dzień zyskuje na popularności: coraz więcej osób bierze i udziela pożyczek społecznościowych, robiąc im tym samym dobrą renomę.