Odpowiedni tuning auta – kilka porad dla pracowników warsztatu

chip-tuning

Współczesne warsztaty samochodowe zajmują się wieloma problemami samochodowymi swoich klientów. Począwszy od zmiany opon, poprzez remonty podzespołów samochodowych, czy ingerencji w oprogramowanie auta, aż do swoistego „upiększania” samochodów. To upiększanie może się różnie objawiać. Ktoś założy sobie sportową rurę wydechową. Ktoś inny spojlery.

Jeszcze inny odda swój samochód do lakiernika celem pomalowania go w sposób wykluczający malowanie fabryczne. Takie rzeczy dzieją się w całej Polsce. Czy to Gdynia, czy Gdańsk, czy też nawet jakaś mała miejscowość, każdy kierowca chce, aby jego auto było wyjątkowe i zwracało uwagę innych. Samochód który wyjeżdża z fabryki ma zwykłe, podstawowe oprogramowanie fabryczne, które wielu kierowców chciałoby zmienić. To tak, jakby ktoś zainstalował w komputerze system Windows bez żadnych ulepszeń, które w ciągu użytkowania z reguły się zmienia.

Modyfikacja oprogramowania samochodu

Takimi modyfikacjami zajmują się warsztaty samochodowe w ramach usług chip tuning, gdzie fachowcy starają się usprawnić możliwości fabryczne silników. Taki chiptuning prowadzony jest zazwyczaj jedynie na silnikach, które są w stu procentach sprawne. Przy jakichkolwiek defektach nie można byłoby przeprowadzić dokładnej diagnostyki i stwierdzić jakie zmiany można bezpiecznie wprowadzić, a jakich bezwzględnie unikać.

Każdy chiptuning przeprowadzony w profesjonalnym warsztacie – czy to w Gdyni, Gdańsku, czy też na peryferiach (mniejszych miejscowościach) – powinien być dokładnie przemyślany. To dlatego ważne jest, kto go wykonuje i czego dany klient oczekuje. Jednak wykonanie tego typu usługi może nawet zwiększyć fabryczną moc silnika oraz jego moment obrotowy. Fachowy chip tuning poprawi dynamikę samochodu. Może też sprawić, że kierowcy będzie łatwiej wyprzedzać na drodze, pokonywać wzniesienia, czy „zbierać” zakręty.

Lepiej zakupić auto „stuningowane”, czy samemu się tym zająć?

Jak wiadomo: „Pańskie oko konia tuczy”. Nikt tak nie dopilnuje swojego samochodu, jak jego właściciel. Jeśli ktoś tuninguje auto na sprzedaż, zazwyczaj nie inwestuje zbyt dużo, co z kolei przedkłada się na efekt finalny całej „poprawy”. To dlatego lepiej samemu zająć się ewentualnym tuningiem i zlecić go profesjonalnym wykonawcom, niż kupować już gotowe. Jest wiele warsztatów zajmujących się tego typu usługami.

Wystarczy zapoznać się z ewentualnymi cennikami warsztatów samochodowych, aby opcjonalnie wybrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Można też skorzystać z polecenia. Jeśli ktoś z naszych znajomych wykonywał już taką usługę i jest z niej zadowolony, może warto zapytać gdzie to robił i ile zapłacił. Przy „dobrych wiatrach” zdołamy zgromadzić wszystkie potrzebne informacje i skorzystać z usługi tam, gdzie będziemy najbardziej pewni wysokich kwalifikacji mechaników. Samochód wymaga dość dużego zainteresowania ze strony właściciela, więc warto już wcześniej sprawdzić usługi warsztatów samochodowych w swojej okolicy, lub nawet gdzieś dalej.

Opracowano wspólnie z portalem Autotuner.pl – chip tuning Gdynia, Gdańsk