Odzież robocza dla pracowników – co warto o niej wiedzieć?

id-10039272

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia zatrudnianym przez siebie osobom ubrań roboczych, w zależności od warunków w jakich muszą wykonywać swoje obowiązki. Kiedy odzież robocza jest niezbędna i na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Odzież robocza – w jakich przypadkach jest wymagana?

Specjalne ubrania przysługują pracownikom, którzy przebywają w warunkach, w których ich odzież może ulec zabrudzeniu bądź zniszczeniu (np. przetarciu, rozdarciu) albo wtedy, gdy jest to określone wymaganiami sanitarnymi, technologicznymi lub BHP. Dotyczy to przede wszystkim pracowników fizycznych, bardziej narażonych na ubrudzenie.

Należy zaznaczyć, że odzież robocza ma również na celu ochronę otoczenia, a nie tylko samego pracownika. W sytuacji kiedy wypełnia on swoje obowiązki przy linii produkcyjnej istnieje ryzyko, że może on niechcący (np. poprzez włosy albo naskórek) zanieczyścić przedmioty, nad którymi pracuje, takie jak żywność albo delikatne urządzenia elektroniczne. W takim wypadku specjalne ubrania są niezastąpione.

Odzież dla firm – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze odzieży dla pracowników jest materiał z jakiego jest wykonana. Powinien on wyróżniać się wytrzymałością, dlatego nierzadko stosuje się w tym celu połączenie bawełny ze sztucznymi tkaninami. Poza tym, praktyczna odzież dla firm może też być uszyta, np. z flaneli, polaru, ortalionu, a nawet poliestru. Kiedy konieczne jest korzystanie z ubrań przeznaczonych do jednorazowego użytku, warto sięgnąć po polipropylen. Można rozejrzeć się także za nieprzemakalnymi gatunkami tkanin oraz takimi pozwalającymi na oddychanie skóry poprzez lepszą cyrkulację powietrza i wysoki stopień wchłaniania potu.

Kolejną kwestię stanowi krój. Odzież robocza musi być wygodna – nie może krępować ruchów i utrudniać pracy. Z tego względu nie powinna być zbyt obcisła, a najlepsze będą elementy ubioru umożliwiające regulację, takie jak np. ogrodniczki na szelkach albo bluzy i kurtki ze ściągaczami. Mile widziane będą też ubrania z odblaskami. Choć odzież robocza to nie to samo, co odzież ochronna, ona również może zwiększać poczucie bezpieczeństwa i sprawiać, że pracownik będzie lepiej widoczny.

Odzież robocza – Wrocław dla firm

Przygotowując się do zakupu ubrań do pracy, dobrym pomysłem jest zamówienie elementów odzieży z logo firmy. Dzięki temu można zadbać równocześnie o ochronę przed brudem, jak i reklamę swojej działalności. Właśnie dlatego, warto sprawdzić, w których sklepach dostępna jest znakowana odzież robocza. Wrocław to miasto, gdzie bez trudu można znaleźć punkty oferujące takie usługi i zadbać o promocję biznesu.

Bez względu na to, czy potrzebne są koszule robocze, bluzy, kurtki, spodnie, kamizelki z odblaskiem czy nakrycia głowy, należy się upewnić z jakich materiałów są wytwarzane oraz czy mają wzmocnienia w miejscach podatnych na przetarcia lub naprężenie. Na stronie http://firmoweciuchy.pl/produkty/odziez-robocza można znaleźć różnego rodzaju odzież dla firm, która spełnia wymogi określone w przepisach i będzie się sprawdzać w zarówno w lecie, jak i zimą, w zależności od wybranego wariantu. O tym także należy pamiętać, decydując się na zakup ubrań dla pracowników.