Otwieramy biznes – jakie lokale biurowe opłaca się wynajmować?
Każda bezpieczna forma inwestowania i pomnażania kapitału jest godna rozważenia i włożenia w nią posiadanych środków. Tak jest w przypadku nieruchomości, które są świetną inwestycją długoterminową przede wszystkim dla osób, które dysponują sporą ilością wolnej gotówki.
Inwestowanie w nieruchomości jest dobrą formą pomnażania kapitału i zarabiania, chociaż często jest uważana za formę inwestycji dla najbogatszych. Tymczasem nie trzeba mieć zawsze wielkich środków, aby kupić nieruchomość. Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania czy lokalu w kredycie. Następnie ten lokal wynajmują, a kredyt spłacany jest ze środków uzyskanych z wynajmu. Gdy okres spłaty minie, środki otrzymywane za wynajem są czystym zyskiem, a nieruchomość nie jest już własnością banku, tylko kredytobiorcy. Jeśli z biegiem czasu kupimy w podobny sposób kilka nieruchomości, po czasie będziemy mieć zyski z wynajmu, które będą świetnym biernym dochodem. Będzie można bowiem mieć zarobek bez większego wkładu pracy.
Warto skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika
Osoby, które zarabiają na wynajmie nieruchomości, doskonale zdają sobie sprawę, że może to być czasochłonne. W każdej nieruchomości konieczne jest podpisanie umowy najmu i dopilnowanie wszelkich prawnych i podatkowych formalności, trzeba również zajmować się różnego rodzaju problemami i usterkami, które zgłaszają wynajmujący. Dobrym rozwiązaniem jest więc znalezienie agencji nieruchomości, która zajmie się pełną obsługą takiego wynajmu. Dzięki temu właściciel nie będzie musiał pilnować wszystkich kwestii osobiście. Owszem, agencja nieruchomości pobiera opłaty, jednak dla właściciela jest to spokój, wygoda i przede wszystkim spora oszczędność czasu.
Wszystkie formalności dopięte na ostatni guzik
Aby zarabiać na nieruchomościach, warto minimalizować ryzyko, że coś może pójść nie tak. Podobnie, jak w każdym innym biznesie, także i tutaj są sytuacje, które mogą powodować stratę środków. Jest tak w przypadku wynajmujących, którzy przestają regulować swoje płatności, a i tak trudno jest ich się pozbyć z mieszkania. Dlatego zawsze warto podpisywać odpowiednie umowy z wynajmującymi, opłacać podatek od wynajmu oraz dbać o to, by wszystkie formalności były dopięte na ostatni guzik. Dobrym rozwiązaniem, które chroni w dużym stopniu interesy właścicieli nieruchomości, jest najem okazjonalny. To specjalnie skonstruowana umowa, którą podpisuje się w obecności notariusza. Dzięki niej właściciel mieszkania ma zdecydowanie mniej problemów w sytuacji, gdy okazuje się, że lokatorzy przestają płacić za mieszkanie i nie chcą się wyprowadzić. Najem okazjonalny wymaga bowiem podania adresu, pod jaki lokatorzy się wyprowadzą w razie niepłacenia czy wypowiedzenia umowy. Jeśli więc przestaną płacić, nie trzeba będzie prowadzić sprawy o eksmisję czy załatwiania im lokalu zastępczego – sami bowiem zadeklarowali w umowie miejsce, do którego w razie problemów się wyprowadzą.
Dowiedz się również więcej na temat tego czym jest podatek od wynajmu