Pierwszy dzień w żłobku – jak przygotować maleństwo?

Żłobek, przedszkole czy jakakolwiek inna placówka opieki dziennej to poważna zmiana w życiu każdego dziecka. Dla niektórych jest to pierwszy raz, kiedy przez dłuższy czas muszą przebywać z dala od rodziców i po raz pierwszy będą mieć kontakt z tak dużą grupą innych dzieci. Dla innych może to nie być ich pierwsze doświadczenie, ale może będą musiały dostosowywać się do nowego nauczyciela, centrum lub innej opieki dziennej. Kiedy decydujesz się dziecko oddać do żłobka to jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, jest przygotowanie maleństwo na nadchodzące duże zmiany.

people-2941953_960_720

Poprosiliśmy kilku specjalistów, aby podzielili się doświadczeniem w opiece dziennej, z rodzicami czytającymi nasz portal, którzy chcą wrócić do pracy. Tutaj chcemy podzielić się najlepszymi wskazówkami, jakie udało nam się uzyskać i jesteśmy pewni, że są to te które pomogą dziecku przejść przez ten etap jak najsprawniej.

Wizyta w placówce

Pierwszy dzień w nowym miejscu prawdopodobnie będzie przebiegał dużo sprawniej, jeśli twoje dziecko już wcześniej pozna przestrzeń i swoich opiekunów. Kiedy po raz pierwszy spotykasz się z opiekunami w żłobku, są dla ciebie obcy i są obcy dla twoich dzieci, więc postaraj się o to, byście oboje mogli czuć się dobrze z nimi i z otoczeniem. Zaleca się odwiedzanie miejsca przyszłej opieki dziennej z dzieckiem więcej niż raz przed wielkim dniem, jeśli to możliwe.

To również dobry znak, jeśli przedszkole czy żłobek chce, abyś wracał i odwiedzał ich wiele razy, w różne pory dnia i podczas różnych czynności. Tutaj https://www.malapanda.pl/nowa-wies/ na pewno możesz liczyć na taką gościnność.

Porozmawiaj o nowej rutynie

Chociaż opieka dzienna będzie ostatecznie pozytywnym doświadczeniem dla Twojego dziecka, jest całkowicie normalne, że maluszek bez względu na to czy ma rok czy lat trzy – może czuć się zalękniony. Dlatego tak ważne jest mówienie o nowej rutynie zanim ona stanie się faktem. Zmiana jest przerażająca dla ludzi w każdym wieku – dlatego wyjaśnij swojemu dziecku, dokąd je zaprowadzisz i dlaczego, i rozmawiaj o tym w kółko w dniach poprzedzających pierwszy dzień w nowym miejscu.

Wprowadź zmiany w harmonogramie snu

Jeśli znasz harmonogram drzemki w przedszkolu i masz wystarczająco dużo czasu zanim dziecko zacznie, staraj się powoli przestawiać swój domowy plan drzemki na taki, który będzie podążał za tym co będzie działo się w placówce. Jeśli nie możesz tego zrobić, wszystko jest w porządku, a nauczyciele pomogą dziecku zasnąć. Ale jeśli potrafisz wprowadzić nawet niewielkie zmiany, nauczyciele będą na pewno wdzięczni, a i maluszek także.

Ćwicz niezależność

Z racji tego, iż placówki opieki dziennej takie jak żłobki i przedszkola muszą się zająć wieloma dziećmi jednocześnie, może to być atutem dla dziecka, jeśli będzie wiedziało, jak robić pewne rzeczy samodzielnie. Każda umiejętność, którą dziecko może wykonać samodzielnie, tym bardziej pomaga opiekunom skupić się na innych umiejętnościach dziecka. Na przykład, jeśli dziecko może założyć ubranie lub umyć ręce, to ogromna pomoc i będzie mieć więcej czasu na zabawę.