Podłoga drewniana przed lakierowaniem – wolna od brudu i co jeszcze?

Istnieje możliwość ponownego lakierowania podłogi wcześniej polakierowanej, która jest w dobrym stanie – jednak jeśli poprzedni lakier zaczął się w niektórych miejscach ścierać, pęka lub łuszczy się, jedyną realną opcją jest usunięcie oryginalnego lakieru i nałożenie go ponownie. Nie martw się, miejsca takie jak sklep z lakierami do drewna https://kemichalkatowice.pl/sklep-z-lakierami-gliwice/ z pewnością pomogą Ci odszukać odpowiedni produkt.

Wszelkie inne wcześniejsze wykończenia (lakier, wosk, olej, pasta) muszą być całkowicie usunięte przed lakierowaniem, aby drewno było wolne od:

  • brudu,

  • wosku,

  • pasty,

  • tłuszczu itp.

Po usunięciu starego wykończenia, deski podłogowe będą musiały być szlifowane i w razie potrzeby barwione. Nowoczesne lakiery różnią się znacznie między różnymi markami i wewnątrz nich – zawsze używaj lakieru określonego dla podłogi, zostanie on opracowany specjalnie z uwzględnieniem zużycia związanego z wykończeniem podłogi.

Podstawowe wskazówki

Lakieruj tylko na suchą, czystą podłogę, upewnij się, że wszelkie plamy są całkowicie suche i wyszczotkuj/odkurz podłogę, aby usunąć wszelkie ślady kurzu. Nigdy nie próbuj malować podłogi wokół mebli w pokoju, zawsze usuwaj wszystko, aby mieć wolne miejsce do pracy.

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi aplikacji i bezpieczeństwa – przy różnych dostępnych nowoczesnych lakierach ten artykuł może dać tylko ogólny przegląd, instrukcje producenta muszą być najważniejsze. Zawsze należy zapewnić odpowiednią wentylację, aby zapobiec gromadzeniu się oparów. Pamiętaj, że chociaż będziesz musiał przewietrzyć pomieszczenie, nie chcesz kurzu na całym lakierze – wybierz więc czas, kiedy wiatr jest słaby lub nie ma go wcale.

Zawsze zaczynaj z dala od drzwi i wracaj do drzwi – wtedy możesz wyjść z pokoju bez chodzenia po pracy. Zawsze upewnij się, że podłoga jest czysta i sucha przed rozpoczęciem lakierowania. Zawsze noś miękkie, czyste buty, nie chcesz przecież porysować drewna przed lakierowaniem. Skoncentruj się na lakierowaniu jednej lub dwóch desek podłogowych jednocześnie, pracując wzdłuż ich długości, unikając nakładania się na sąsiednią deskę podłogową. Jeśli z jakiegoś powodu musisz się zatrzymać i odejść od pracy, dokończ deskę do końca.

Pamiętaj, że lakierowanie podłogi to nie to samo, co lakierowanie klasycznego mebla – większość ludzi znajduje się w odległości około 2 metrów od podłogi, więc nie będzie widać nierówności lub kurzu. Pamiętaj, że lakier zazwyczaj trzeba nakładać w temperaturze co najmniej 20°C – więc przy otwartym oknie do wentylacji wybierz ciepły dzień. Pamiętaj, że lakier ma tendencję do powolnego wysychania w warunkach wysokiej wilgotności, więc w zależności od warunków pozostaw mniej lub więcej czasu między warstwami.

Pierwsza warstwa lakieru

Pierwszą warstwę lakieru należy rozcieńczyć odpowiednim rozcieńczalnikiem (zwykle od 25 do 50%, ale należy sprawdzić zalecenia producenta) – warstwa ta będzie działała na drewno jak uszczelniacz, zapewniając wiązanie pomiędzy drewnem a kolejnymi warstwami lakier. Zazwyczaj „rozcieńczony” lakier jest „prawie jak woda”, więc łatwo się nim pracuje.

[TB]