Pościel szpitalna – o czym warto wiedzieć

Każdy, kto śpi lub spędza dużo czasu w szpitalnym łóżku, równocześnie spędza dużo czasu w kontakcie ze swoją pościelą. Odpowiednia pościel szpitalna może przyczynić się do zdrowej skóry i komfortowego środowiska, zapewniając jednocześnie przyjemniejsze i bardziej odprężające wrażenia użytkownika. Stąd nie może być po prostu wygodna, ale także musi promować czystość.

Na co uważać przy wyborze pościeli szpitalnej?

Z racji tego, że łóżka szpitalne nie są zgodne z powszechnymi specyfikacjami dotyczącymi rozmiaru materacy, niezbędna jest pościel szpitalna producent o specjalnych rozmiarach, aby pasowała do unikalnych wymiarów. Całe szczęście, na dzisiejszym rynku dostępnych jest wiele opcji pościeli, a ten przewodnik przedstawia różne rodzaje, dzięki czemu będzie Ci łatwiej wybrać, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Zanim kupisz pościel do łóżka szpitalnego, musisz wziąć pod uwagę ważne czynniki. Oto lista najważniejszych czynników, które znaleźliśmy!

Głębokość materaca

Materace do łóżek szpitalnych mają co najmniej 15 centymetrów głębokości. Materace odciążające są jeszcze głębsze. Jeśli dodajesz pokrowiec lub nakładkę na materac, należy uwzględnić dodatkową wysokość, abyś mógł kupić pościel bawełnianą o odpowiednim rozmiarze. Ważne jest, aby znać rozmiar swojego materaca przed zakupem pościeli szpitalnej.

Materiał

Pościele, a zwłaszcza prześcieradła szpitalne są albo tkane, co oznacza, że są zbudowane przez wplatanie i wyplatanie przędzy w przeciwnych kierunkach. Opcjonalna jest też dzianina, co oznacza, że te wersje są zbudowane z pojedynczego pasma przędzy (nitki), która jest dziana w rzędy pętelek. Prześcieradła muślinowe są powszechne w placówkach instytucjonalnych – są najtańsze. Prześcieradła perkalowe są wykonane w 100% z bawełny lub z mieszanki bawełny z poliestrem – są bardziej miękkie i trwalsze niż prześcieradła muślinowe. Dziane prześcieradła szpitalne w porównaniu do tkanych rozciągają się i są:

  • grubsze,
  • bardziej miękkie,
  • bardziej oddychające,

Dzianina dżersejowa jest najczęstszą dzianiną na prześcieradła szpitalne, a następnie dzianina interlock. Prześcieradła z dzianiny są bardziej miękkie, grubsze i znacznie cieplejsze niż prześcieradła tkane, ale są bardziej podatne na małe dziury i zaczepienia. Pościel z dzianiny jest również preferowana, jeśli problemem użytkownika jest wrażliwa skóra. Bardziej egzotyczne tkaniny, takie jak bambus, mogą być używane w domowych warunkach. Są droższe, ale oddychające, wygodne i trwałe.

Wysokiej jakości pościel szpitalna – ulga dla alergików

Roztocza lubią zadomowić się w prześcieradłach i poszewkach na poduszki. Dla osób z alergią na roztocza hipoalergiczne pościele szpitalne wykonane z bawełny organicznej, wełny lub mikrofibry chronią przed roztoczami i zapewniają zdrowszą i bardziej relaksującą przestrzeń do spania. Na koniec warto pamiętać, że kupowanie zestawów pościeli szpitalnej hurtem jest wygodniejsze i bardziej ekonomiczne niż kupowanie ich pojedynczo.