Powrót do domu po udarze – jak to zorganizować?

Udar to wydarzenie, które pod wieloma względami zmienia życie. Zwykle po opuszczeniu szpitala będziesz mieć przewlekłą niepełnosprawność. Najlepszym sposobem na sprostanie temu wyzwaniu jest upewnienie się, że wszystko jest ustawione w domu, aby pomóc Ci bezpiecznie wrócić do codziennego życia.

Możesz spodziewać się powrotu do domu z nowymi lekami, planami rehabilitacji i celami dotyczącymi kontrolowania czynników ryzyka, takich jak cholesterol i ciśnienie krwi. Będziesz potrzebować dobrej sieci wsparcia, a Twoi opiekunowie, rodzina i przyjaciele mogą od razu pomóc, zmieniając Twój dom w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wygody.

Identyfikacja obszarów potrzeb

Zanim wrócisz do domu, Twój zespół opieki zdrowotnej pomoże Ci upewnić się, że jesteś gotowy do zarządzania sprawami w domu. Zweryfikują twoją sytuację społeczną, psychologiczną, medyczną i środowiskową. Jest kilka kluczowych pytań, na które zespół będzie chciał odpowiedzieć.

Środowisko: Czy są ludzie, którzy mogą pomóc Ci w codziennych czynnościach? Czy masz wystarczające środki finansowe, aby wesprzeć dalszą opiekę (w tym leki, wizyty lekarskie i modyfikacje domu jak łóżko rehabilitacyjne)?

Psychologiczne: Czy dobrze radzisz sobie ze skutkami udaru? Czy masz oznaki depresji lub lęku, które mogą uniemożliwić Ci udział w leczeniu?

Medycyna: Czy jesteś wystarczająco stabilny, aby wrócić do domu? Czy zidentyfikowano Twoje czynniki ryzyka i czy ustalono plan leczenia?

Fizyczne: czy wymagana jest terapia? Czy są jakieś problemy z poruszaniem się lub samoopieką?

Czy Twój dom jest gotowy na zaspokojenie Twoich potrzeb?

Inną ważną kwestią podczas przygotowań do opuszczenia szpitala jest ocena bezpieczeństwa w domu. Pracownik socjalny przeprowadzi spacer w Twoim domu, aby przejrzeć Twoje potrzeby i określić, jakie modyfikacje domu mogą pomóc. Będzie współpracować z Tobą i członkami Twojej sieci wsparcia, aby kupić i zainstalować to, czego możesz potrzebować, w tym chodzik lub inne urządzenie wspomagające, rampy lub poręcze. Opiekunowie mogą również skonfigurować kalendarz, aby pomóc śledzić wizyty i leki, zwłaszcza jeśli masz problemy z pamięcią.

Zaangażowanie pacjenta i rodziny oraz zaangażowanie w planowanie wypisu po udarze jest bardzo ważne, aby zapewnić pacjentowi wszystkie zasoby, których może potrzebować, aby zmaksymalizować powrót do zdrowia w bezpiecznym środowisku.

Wskazówki dotyczące poszczególnych pokoi

W kuchni zastąp tradycyjne półki koszami lub wysuwanymi półkami – ważne jest, by zwiększyć dostęp do szafki. Użyj kuchenki mikrofalowej zamiast kuchenki lub piekarnika. Mały wózek na kółkach może pomóc w transporcie artykułów spożywczych i innych materiałów eksploatacyjnych. Duża deska do krojenia na otwartej szufladzie kuchennej pomaga w przygotowywaniu jedzenia na siedząco.

W łazience specjalne zawiasy drzwiowe zwane zawiasami wahadłowymi zapewniają wystarczająco dużo miejsca na przejście spacerowicza lub wózka inwalidzkiego. Winda do siedzenia może podnieść niską deskę sedesową. Baterie jednouchwytowe są łatwiejsze w obsłudze jedną ręką. Poręcze w pobliżu toalety lub pod prysznicem ułatwiają poruszanie się.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl