Praca IT – co trzeba umieć, by zawodowo programować strony www?

01

Programowanie witryn internetowych uważa się obecnie za jedną z najbardziej atrakcyjnych możliwości zarobku, dlatego zawód webmastera cieszy się coraz większą popularnością. Praca IT może być doskonałym pomysłem na życie, żeby jednak zajmować się tworzeniem stron, trzeba posiadać pewne niezbędne kompetencje. Jak się przygotować do pracy w tej branży?

Edukacja

Niektórzy myślą, że tylko absolwenci studiów informatycznych mają szansę zdobyć pracę jako programiści − w rzeczywistości wiele firm nie zwraca uwagi na tytuły i stopnie akademickie. Liczą się przede wszystkim umiejętności, a te można zdobyć również poza salami wykładowymi. Osoby, które interesuje praca IT, powinny sprawdzić jakie zajęcia z programowania są organizowane w ich okolicy albo wypróbować szkolenia online, które często są dostępne za darmo lub za niewielką opłatą. Warto się również upewnić, czy po odbyciu całego kursu można otrzymać stosowne zaświadczenie lub certyfikat. Nie jest ono niezbędne, by otrzymać pracę w tej branży, ale z pewnością stanowi atut, wyróżniający kandydata podczas postępowania rekrutacyjnego. Należy też pamiętać, że IT to nie tylko strony www, ale także m.in. tworzenie aplikacji mobilnych, z którymi również wiąże się atrakcyjna praca. iOS czy Android to popularne systemy, dlatego warto rozważyć specjalizację w programowaniu dla jednego z nich.

Praca IT a doświadczenie

Większość pracodawców zwraca uwagę na doświadczenie przyszłych pracowników, dlatego warto zgłaszać się na programy stażowe. Pozwalają one nie tylko zwiększyć wiedzę na temat programowania, ale też przekonać się, czy ten zawód rzeczywiście jest odpowiedni dla danej osoby. Szansą na sprawdzenie swoich sił i spróbowanie kodowania w praktyce może też być działalność freelancerska. Nawet niewielkie doświadczenie może czasem wystarczyć, by znaleźć pracę, dlatego warto budować swoje portfolio i przy okazji poznawać nowe rozwiązania. To ostatnie jest szczególnie ważne przy szukaniu pracy jako webmaster. Sektor IT stale się rozwija, dlatego tylko osoby, które lubią uczyć się nowych rzeczy odnajdą się w branży informatycznej.

02

Popularne języki – czego warto się uczyć?

Wybór języka programowania do nauki ma istotne znaczenie dla początkującego webmastera – od tego zależy w dużej mierze, czy będzie na niego czekała atrakcyjna praca. Java jest jednym z najpopularniejszych języków, którego warto się uczyć – obsługuje go większość przeglądarek. Równie dobrym wyborem może być kurs JavaScript. Dla osób obeznanych z programowaniem w tym języku również powinna się znaleźć praca. JavaScript i Java to języki skryptowe, ale ciekawe są także obiektowe języki, takie jak C++. Jego znajomość również jest mile widziana w wielu software house’ach i zwiększa szanse na to, że osobie w nim się specjalizującej zostanie zaoferowana praca. C++, Java lub inny język  – możliwości jest wiele, ale ostateczna decyzja zależy m.in. od tego, ile czasu przyszły webmaster możne poświęcić na przyswajanie nowych wiadomości, jakie sumy może w to zainwestować i czy woli zajmować się front-endem czy back-endem.

Więcej przydatnych wiadomości związanych z zatrudnieniem w branży technologii informacyjnych, jest zamieszczonych na stronie https://altimi.com/praca-it/  – można tam też znaleźć zróżnicowane oferty pracy IT. Wrocław jest miastem, które przyciąga firmy, szukające specjalistów od tworzenia stron www oraz oprogramowań – warto spróbować swoich sił i zostać webmasterem.