Praca kelnera – na czym polega i jak ją znaleźć?

Zainteresowała Cię praca kelnera? Praca jako kelner lub kelnerka może być pracą na pół etatu lub sposobem na rozpoczęcie kariery w przemyśle gastronomicznym. Oto informacje o wymaganiach zawodowych, szukaniu ofert pracy, aplikowaniu na stanowisko w restauracji.

waitress-2376728_960_720

Kelnerzy i kelnerki w lokalach gastronomicznych pełnią funkcję, która jest bardzo znana większości z nas. Pomagają klientom w zrozumieniu opcji menu i zalecają wybór w oparciu o preferencje ich klientów.

Dobra kelnerka będzie pozytywnie angażować klientów i zapewni im przyjemny klimat posiłku. Kelnerzy powinni sprawdzić jedzenie przedstawione przez kucharzy przed dostarczeniem go do stołu, aby upewnić się, że zamówienie jest kompletne i przygotowane według specyfikacji.

Kelnerzy komunikują się też z klientami aby dowiedzieć się, czy ich posiłek jest satysfakcjonujący i popierają ich w przypadku skarg. Otrzymują i przetwarzają płatności za posiłki. Kelnery pracują dla usług gastronomicznych w różnych obiektach, w tym w:

  • hotelach

  • kurortach

  • barach

  • restauracjach.

Wielu pracuje w niepełnym wymiarze godzin w wieczory i weekendy, aby uzupełnić swoje dochody z innych miejsc pracy.

Wymagania

dyskoteka jastrzębia góraDobrzy kelnerzy lubią służyć innym i wygodnie wchodzą w interakcję z szeroką gamą osób. Przyjemne usposobienie z uśmiechem na twarzy pomoże w nawiązaniu pozytywnego połączenia z klientami i znalezieniu pracy nawet w tak prestiżowych miejscach jak restauracja Zakopane.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak się komunikować. Od momentu, gdy podejdziesz do stołu, twoje umiejętności komunikacyjne mogą wpłynąć na twoją zdolność bycia dobrym kelnerem.

Raz na jakiś czas otrzymasz klienta, który jest krytyczny lub wymagający. Nawet w trudnych sytuacjach kelnerzy powinni być cierpliwi i mieć umiejętność tolerowania wyzwań. Będziesz musiał być w stanie wysłuchać skarg bez reakcji negatywnej lub defensywnej.

Musisz mieć możliwość wykonywania wielu zadań. Niekiedy będziesz oczekiwać, że będziesz śledzić wielu klientów jednocześnie i musisz dbać o dobre zapamiętywanie wyborów w kontekście menu i zamówień klientów.

Czy dobrze wyglądasz? Pomoże Ci to nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale sposób, w jaki wyglądasz, może również zwiększyć zaufanie klientów do jakości restauracji i bezpieczeństwa serwowanych potraw.

Jak znaleźć pracę?

Wiele miejsc pracy w restauracji jest wypełnionych nieformalnie poprzez osobiste polecenia. Zacznij szukać pracy, pytając osoby, które znasz, jeśli są świadome jakichkolwiek ofert pracy – na pewno Cię o tym poinformują. Twoja najlepsza szansa na zapoznanie się z menadżerami restauracji i właścicielami będzie przez członków twojej rodziny i przyjaciół. Sięgnij do wszystkich znajomych i zapytaj, czy znają kogoś w branży restauracyjnej.

Zapytaj znajomych, którzy już pracują w restauracjach, czy są tam jakieś wolne stanowiska, w których pracują. Miej kopię swojego CV pod ręką.

Jeśli znajdziesz kogoś kto jest kierownikiem, możesz przekazać mu życiorys, aby szybko dotarł do właściwej osoby. Jeśli nie znasz nikogo, kto może Ci pomóc znaleźć stanowisko restauracji, istnieją inne sposoby na znalezienie pracy.