Praca z pasją – czyli o nieszablonowej codzienności architekta

architekci wnętrz warszawa

Architekt należy do grupy zawodów, które są realizacją marzeń o wybranym zawodzie, często już od najmłodszych lat. Choć często realia pracy architekta nieco rozmijają się z dziecięcymi mrzonkami, to jednak wizja własnego wkładu w wygląd otaczającej nas rzeczywistości, zwłaszcza budynków prywatnych i użytkowych kusi. O szczegółach związanych z pracą w zawodzie architekta rozmawiamy z panią architekt, Joanną Kaletą.

Ile lat pracuje Pani w zawodzie?

Joanna Kaleta: Jako architekt pracuję już od siedmiu lat.
Czemu postawiła Pani akurat na ten zawód? Kiedy pojawiła się pierwsza myśl o studiowaniu architektury?
Joanna Kaleta: Nie miałam jednego momentu w dzieciństwie, kiedy postanowiłam zostać architektem. Jednak jeszcze przed momentem, kiedy wybierało się kierunek nauki wiedziałam już, że chcę pracować jako architekt. Dlaczego pociągał mnie ten zawód? Chyba świadomość i poczucie tego, że mogę stworzyć coś, co będzie tylko i wyłącznie mojego autorstwa, że mam wpływ na wygląd tego, co mnie otacza. To uczucie zwyciężyło i ostatecznie padło na architekturę właśnie.

Jak wspomina Pani czas studiów?

Joanna Kaleta: Dość intensywnie. Chciałam się jak najwięcej nauczyć, więc przykładałam się do nauki. Postawiłam na wiedzę i dziś tego nie żałuję- dzięki podstawom zdobytym na studiach mam swobodę w pracy. Nie oznacza to jednak, że na studiach moja nauka się skończyła.

Jak to?

Joanna Kaleta: Jak w wielu artystycznych zawodach, także w architekturze zmieniają się trendy, moda czy styl. Architekt współpracuje również z ekipami budowlanymi, więc powinien mieć podstawy wiedzy z tej dziedziny. Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie.

Jak wyglądały Pani początki pracy w zawodzie?

Joanna Kaleta: Zaraz po studiach dostałam propozycję stażu w biurze architektonicznym, a po ukończeniu stażu zostałam pełnoetatowym pracownikiem. Pracuję również na własną pozycję, działając jako architekt freelancer, projektując w domu na indywidualne zlecenia.

Jak po czasie określa Pani specyfikę samego zawodu?

Joanna Kaleta: Architektura jest ciekawym, ale pełnym wyzwań zawodem. Zapewne pracując jako architekt nie można mówić o monotonii, bowiem każde zlecenie jest inne. Warto jednak mieć świadomość, że pracując w zawodzie należy być nastawionym na rozwój i pogłębianie swojej wiedzy. No i niezwykle przyjemny aspekt, czyli oglądanie swoich prac w rzeczywistości. W mojej karierze zawodowej zdarzyło mi się projektować zarówno domy mieszkalne, jak i budynki użytkowe i do tej pory, pomimo kilku już lat pracy w zawodzie uśmiecham się na widok wybudowanego budynku, który powstał z mojego projektu.

Jakie rady dałaby Pani studentom architektury?

Joanna Kaleta: Aby przede wszystkim postawili na umiejętności i doświadczenie, a czas na ich zdobywanie jest najlepszy właśnie na studiach. Jest to najlepsza podstawa do samodzielnej pracy w przyszłości. I chyba też to, żeby nie bali się odważnych projektów, nie blokowali swojej wyobraźni, próbowali czasem kilkakrotnie stworzyć jeden projekt.

Wywiad opublikowano dzięki uprzejmości portalu www.gr8design.pl