Escape game jako współczesna forma integracji pracowników – godzina stresu czy wspaniałej zabawy?

mw-dq129_escape_zg_20150715115210

Jedną ze stosunkowo niedawno powstałych form rozrywki jest zajęcie o nazwie Escape room. Stworzone z myślą o grupowej rozrywce, stawia na klimat i utrzymanie atmosfery napięcia. Cała zabawa polega na tym, że wybrana grupa osób zostaje zamknięta w pomieszczeniu i mając godzinę do dyspozycji musi rozwiązać przedstawioną zagadkę. Atmosferę tajemniczości dodaje wcześniej przedstawiona historia, do której właśnie nawiązuje zagadka.

Często aby dodatkowo „podkręcić” atmosferę uczestnicy zabawy zostają dodatkowo unieruchomieni. Firmy zajmujące się organizacją tej zabawy dzielą ją na kategorie, które nadają charakteru i tematu wybranej zagadce. Na rynku znajdziemy chociażby zabawę stylizowaną na stary, zapomniany gabinet, pobyt w więzieniu czy próbę włamania. To od nas zależy jak spędzimy najbardziej emocjonującą godzinę w naszym życiu.

Możliwości wykorzystania

Escape room jest doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu ze znajomymi, chociaż najczęściej wykorzystywany jest jako forma integracji, chociażby w pracy. Perspektywa spędzenia godziny w zamkniętym pomieszczeniu niewątpliwie zbliża, a wspólne rozwiązanie postawionej zagadki jest wspólnym sukcesem i zarazem pretekstem do dalszego spędzenia wspólnie czasu w przyszłości. No i kolejna kwestia, jaką jest wybór tematyki zagadki- zazwyczaj organizator daje możliwość wyboru scenerii oraz tematyki zagadki, dzięki czemu można wybrać coś, co nas szczególnie zainteresuje, wciągnie czy zaskoczy.

Plusy i wady Escape room

Forma rozrywki, jaką jest Escape room jest dość świeża, dlatego też osoby chcące działać w tej branży mają dość pola do popisu i szansy na własny pomysł. Sama istota specyficznej zabawy jest jednak ta sama- godzina spędzona w zamknięciu i ewentualne wypuszczenie jedynie w przypadku rozwiązania łamigłówki. Taka forma zabawy jest dobrym pomysłem dla osób szukających dreszczyku emocji w zabawie, ale czy wszyscy cenią taką formę rozrywki? Pomysł z zamknięciem i presja czasu nie na każdego dobrze wpłynie i zamiast oczekiwanej przyjemności zabawy spodziewać się raczej można stresu spowodowanego zamknięciem z grupą osób w pomieszczeniu. Osoby lubiące dreszczyk emocji w czasie zabawy będą czerpać prawdziwą przyjemność z zabawy w Escape room, jednak dla osób nie lubiących takich atrakcji gra będzie raczej powodem do stresu. Choć Escape room jest często sposobem na imprezę integracyjną, to zdecydowanie większą przyjemność z tej rozrywki czerpie się grając z osobami, które już całkiem dobrze się zna.

Różne warianty gry

Istnieje kilka firm zajmujących się organizacją gry Escape room, wraz z wynajęciem pomieszczeń, w których odbywa się rozwiązanie zagadki, wymyślaniem motywu przewodniego zabawy itd. Sama gra jako jeden z elementów wszelakich imprez, w tym integracyjnych znajduje się w dość szerokiej grupie firm eventowych. Dzięki temu możemy liczyć na różne warianty zabawy. Jedną z nich jest przeniesienie miejsca zabawy do miasta i rozwiązywaniu zadań zlokalizowanych w różnych częściach miasta, oznaczonych na mapie. Gra miejska przypomina podchody, jednak na plus zaliczyć niewątpliwie należy ruch oraz lokalizację w mieście.

Artykuł opracowano wspólnie z www.escaperoombank.pl – dziękujemy!