Przechowujesz broń w biurze? Jak prawidłowo ją zabezpieczać?
Posiadanie broni palnej może być satysfakcjonującym doświadczeniem. Możesz mieć poczucie dumy, wiedząc, że chronisz swoją firmę i współpracowników. Nie wspominając o tym, że broń palna może być dla Ciebie wielkim zabezpieczeniem, zwłaszcza, jeśli masz w biurze kosztowności, które mogłyby być przyczyną odwiedzenia Cię przez nieproszonych gości. Równocześnie jednak trzeba zawsze pamiętać, że posiadanie broni i przetrzymywanie jej w biurze wiąże się z odpowiedzialnością. Tak samo jak dbasz o bezpieczne obchodzenie się z bronią – tak samo mocno musisz zadbać o przechowywanie jej, gdy nie jest używana.
Oto kilka praktycznych zasad bezpieczeństwa broni, których możesz użyć, aby zabezpieczyć broń, jednocześnie chroniąc siebie i swoich współpracowników.
Ważne zasady bezpieczeństwa dotyczące broni do przechowywania w biurze
Te ważne wskazówki pomogą zabezpieczyć się przed niechcianym lub niewłaściwym użyciem broni.
1. Bezpiecznie zamknij broń i amunicję, gdy nie są używane
Bezpieczne przechowywanie broni palnej i amunicji jest jednym z najważniejszych obowiązków właściciela broni. Nawet jeśli mieszkasz sam, trzymanie broni w zamkniętym pojemniku, takim jak sejf na broń czy szafa pancerna klasy S1, może uchronić ją przed niepowołanymi rękami. Czarny rynek skradzionej broni jest ogromny. Jeśli masz współpracowników, masz dodatkową odpowiedzialność za ochronę swoich dzieci przed dostępem do broni bez Twojej zgody.
2. Traktuj każdą broń palną tak, jakby była załadowana
Nawet jeśli twoja broń była odpowiednio przechowywana w sejfie przez długi czas, nadal jesteś człowiekiem i mogłeś zostawić kulę w komorze, gdy ją przechowywałeś. Zawsze zachowuj ostrożność i dwukrotnie sprawdź, czy pistolet jest rozładowany, a komora jest pusta, kiedy się z nią obchodzisz.
3. Jeśli korzystasz z sejfu, użyj bezpiecznego kodu dostępu do zamka
Chcesz skorzystać z sejfu z systemem wprowadzania kodu z wieloma ryglami (im więcej, tym lepiej). Upewnij się, że hasło jest łatwe do zapamiętania w przypadku dostępu awaryjnego. Nie używaj jednak kodu, który ktokolwiek znałby lub mógłby odgadnąć (na przykład urodziny członka rodziny lub twoje urodziny). I zdecydowanie nie używaj powtarzających się (np. 1111) lub kolejnych liczb (1234).
4. Przechowuj amunicję w ognioodpornym sejfie lub szafie pancernej
Jest oczywiste, ale nawet jeśli w pobliżu twojej amunicji wybuchnie niewielki pożar, odpowiednie przechowywanie jej w ognioodpornym sejfie lub skrzynce z zamkami może mieć ogromne znaczenie.
5. Jeśli wybierasz sejf, im cięższy, tym lepszy
Jeśli Ty i partner macie trudności z przenoszeniem sejfu bez wózka, złodziej, który włamał się do Twojego biura, prawdopodobnie też nie będzie zainteresowany Twoją bronią i zajmie się czymś innym. Większość włamywaczy działa w jednym miejscu w krótkim czasie i nie chce spędzać więcej czasu niż to konieczne. Duży, ciężki sejf bądź szafa pancerna zwykle nie jest warty tego, by ryzykować złapanie i pójście do więzienia. Dlatego jeśli wybierasz między lżejszym, a cięższym – zawsze lepiej ten cięższy.