Rekrutacja zewnętrzna – kiedy warto skorzystać?

0123743fe52faed89dbdbd68002fb3bb

Rekrutacja zewnętrzna w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym sposobem na znalezienie nowych pracowników. Dzięki niej o ofercie pracy danej firmy dowie się szeroka grupa odbiorców, w których mogą znaleźć się potencjalni kandydaci na określone stanowisko. Co więc warto o niej wiedzieć? Jakie są jej zalety i wady? 

Jasno określone wymagania

Rekrutacja zewnętrza powinna być wykonana według konkretnego planu. Mimo, iż u różnych pracodawców może wyglądać ona inaczej to zawsze powinna rozpoczynać się od dokładnego opisu stanowiska, na które poszukiwany jest pracownik oraz określania wymagań, które taki kandydat powinien posiadać. Im jaśniej określi się tą kwestie na początku, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby. To tutaj bowiem powinno się dokładnie opisać jakie czynności na danym stanowisku będzie pracownik wykonywał, jakie umiejętności są mu na nim niezbędne, jakie dodatkowe cechy są pomocne i mile widziane w pracy.

Agencje rekrutacyjne

Obecnie, wiele firm zajmuje się rekrutacjami dla swoich klientów, którymi są zazwyczaj duże firmy, korporacje, przedsiębiorstwa czy też firmy produkcyjne. Zlecając taką usługę fachowcom można liczyć, iż agencje rekrutacyjne dokładnie określą typ poszukiwanego na dane stanowisko kandydata oraz sprawdzą taką osobę za pomocą różnorodnych ankiet lub testów. Taka opcja pozwala jeszcze lepiej poznać kandydata, jego umiejętności oraz jego cechy i zachowania. W przypadku, gdy firma chce pozyskać większą grupę pracowników, HR-owcy w prosty sposób dokonają „selekcji” kandydatów na różnorodne stanowiska. Niektórzy bowiem idealnie sprawdzają się w roli liderów, jeszcze inni wolą być osobami, którymi się kieruje. Powierzając rekrutacje zewnętrzną firmie rekrutacyjnej, możemy jej również powierzyć wspomniane wcześniej przygotowanie opisu, ścieżki kariery i określenia wymagań na dany wakat. Firmy rekrutacyjne często świadczą usługi doradztwa personalnego i mogą pomóc we wdrożeniu nowego pracownika oraz przeszkoleniu go.

Świeża krew – rekrutacja nowych osób

Rekrutacja zewnętrzna ma swoje plusy i minusy. Dużym plusem jest fakt, iż pozwala ona szukać pracowników na tzw. “większą skalę”. Umieszczając ogłoszenia pracodawców w internecie, prasie a nawet w telewizji – pracodawca szuka osób do swojej firmy z różnych miast i z różnych środowisk. Minusem takiego działania jest spora ilość czasu, którą należy poświęcić takiemu działaniu. Na rozmowy kwalifikacyjne pojawiają się bowiem kompletnie nieznane osoby dla pracodawcy i tu trzeba poświęcić dużo czasu, by dokładnie zapoznać się z ich CV, listami motywacyjnymi oraz z ich dotychczasowym życiorysem. Inaczej to wygląda w przypadku rekrutacji wewnętrznej – bowiem tu pracodawca zna już w jakimś stopniu pracowników firmy i wśród nich szuka kandydata na dane stanowisko.

Rekrutacja zewnętrza często podnosi prestiż firmy. To sygnał dla potencjalnych kandydatów oraz dla społeczeństwa, że dana firma się rozwija i że jest miejscem, w którym znajdą zatrudnienie osoby z określonymi umiejętnościami lub talentami. To także szansa na prawdziwą rozbudowę firmy. Nowi pracownicy wnoszą bowiem nową świeżość i nowe umiejętności. W ten sposobów nie tylko pracownik zdobywa “etat” ale i pracodawca osoby z nowymi kwalifikacjami i kompetencjami.


Źródło: https://arfahr.pl/